Co to jest brustasza?
W słowniku mody męskiej zdarzają się określenia, które nie do końca rozumiemy lub je mylimy. Dzisiejszy artykuł z pewnością rozjaśni trzy najczęściej mylone pojęcia: brustasza, butonierka i poszetka. Poznanie tych słów i ich znaczenia z pewnością pomoże w odpowiedniej stylizacji bez wpadek modowych.
Brustasza a butonierka
Bardzo często myli się te dwa pojęcia, natomiast większość Polaków wie już, że poszetka i butonierka to nie to samo. Czym jest butonierka? To niewielki otwór w klapie marynarki. Tę dziurkę wykorzystuje się do wkładania żywych kwiatów lub przypinania pinsów. Butonierka powstała w wyniku przekształceń marynarki, która w dawnych czasach była zapinana nie na dwa, ani na trzy guziki, lecz pod samą szyję. W późniejszych czasach zaczęto odchylać górną część marynarki, tworząc klapy. W kolejnych latach pozbyto się także guzika, którym zapinano pod szyję marynarkę, jednak pozostawiono po nim dziurkę. Butonierka pozostała do dzisiejszych czasów i jest to jedyne miejsce, gdzie można coś przypinać, w innym wypadku można zniszczyć materiał marynarki. Butonierka w XVIII i XIX wieku miała podwójne znaczenie, prócz owej dziurki w marynarce, nazywano tak też mały flakonik na kwiaty przypinany przez panie do sukni balowych. Może być to przyczyną mylenia pojęcia butonierki - dziurki w klapie marynarki z ozdobami do niej wkładanymi jak np. kwiatowej przypinki.
Skoro wiemy, czym jest butonierka, przychodzi kolejne pytanie: czym jest brustasza? Jest to zewnętrzna, górna kieszonka po lewej stronie marynarki. To miejsce, do którego wkładamy złożoną poszetkę. Brustasza mylona jest bardzo często z wyżej opisaną butonierką. W przeciwieństwie do butonierki, brustasza może mieć różne wymiary: może być głęboka, płytka, szersza, węższa, a nawet może mieć różnorodny kształt. Przed dobraniem poszetki, warto więc zmierzyć i sprawdzić kształt naszej brustaszy. Zdecydowanie do brustaszy nie należy wkładać kwiatów czy przechowywać żadnych przedmiotów. Nie takie jest jej przeznaczenie. Jeśli nie chcemy wkładać tam poszetki, lepiej pozostawić kieszeń pustą.
Poszetka
Wiemy już, że kieszeń na poszetkę nazywa się brustaszą. Wiemy też, że brustasza może mieć różne wymiary i kształty. Warto więc zastanowić się, jakie poszetki chcemy w niej nosić. Poszetki są to ozdobne chusteczki. Dobierać je można do stylizacji w zależności od nastroju czy okazji. Może ona stanowić elegancki dodatek lub dodawać naszemu strojowi ekstrawaganckości. Poszetka w brustaszy może być złożona na wiele sposobów, do najczęściej wykorzystywanych sposobów zalicza się:
- TV fold, czyli na tzw. styl prezydencki, czyli w prostokąt
- Bufka, gdzie stylizuje się poszetkę na kształt przypominający chmurkę
- Trójkąt
- Dwa trójkąty
- Trzy szczyty, gdzie poszetkę układa się na 3 nachodzące na siebie trójkąty
- Trzy-punktowa korona, przypominająca kształtem statek z origami.
Oczywiście stylów układania poszetki jest bardzo dużo, a tutaj zostały wymienione najpopularniejsze. Brustasza i poszetka to dobrany zespół. Warto wykorzystywać ten element przy tworzeniu swojej stylizacji. W swojej szafie każdy elegancki mężczyzna powinien mieć neutralną, uniwersalną białą poszetkę, która pasować będzie do każdej stylizacji:
Warto w swojej szafie mieć także takie poszetki, które będą pasować kolorystycznie do naszego stylu i ubrań, które najczęściej zakładamy na przyjęcia, dzięki czemu dobrze będzie się komponowała z większością garderoby, a jednocześnie nie będzie jednokolorowa. Poszetki z delikatnym wzorem nadają się do takich zadań najlepiej:
A dla odważnych panów, którzy nie boją się eksperymentować z wyglądem i dodatkami zachęcamy do zakupu kolorowych poszetek, które mogą być jednocześnie wizytówką, np. poszetki z miastami Polski:
POSZETKA POLSKIE MIASTA - ŁÓDŹ
Mamy nadzieję, że po tym artykule już nie jest tajemnicą, czym jest butonierka, a czym brustasza oraz poszetka. Zachęcamy także do skorzystania z możliwości wzbogacenia swojej szafy w akcesoria, które pomogą ożywić eleganckie stylizacje lub je dopełnić.