100 dni na zwrot

DARMOWA DOSTAWA od 50,00 zł

Zamów telefonicznie+48725402560
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o buty zimą?

2020-12-17
Jak dbać o buty zimą?

Buty na zimę wybieramy zazwyczaj ze skóry. Są one wygodne i wytrzymałe, a w dodatku przepuszczają powietrze, dzięki czemu stopa się nie poci. Skóra naturalna nie lubi jednak wilgoci, piasku, soli, ani mrozu, dlatego ważne jest, by o nią odpowiednio zadbać. Jak przygotować i pielęgnować obuwie skórzane zimą?

Pielęgnacja obuwia skórzanego

Pamiętać należy, że pielęgnacja butów skórzanych powinna odbywać się przez cały rok. Najważniejszym krokiem w pielęgnacji jest dokładne czyszczenie butów. Należy pamiętać, że skóra to delikatny materiał i do jego czyszczenia powinniśmy używać specjalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia skórzanego obuwia.

Płyn do czyszczenia skóry

Płyn do czyszczenia skóry Saphir Renomat

Przed przystąpieniem do czyszczenia skórzanych butów, należy wyjąć sznurówki i przeprać je osobno z brudu. Jeśli na butach skórzanych zalega sporo brudu, najpierw warto przetrzeć je szczotką z naturalnego włosia, a następnie umyć je przecierając powierzchnię buta wilgotną, bawełnianą ściereczką.

Bawełniana ściereczka do czyszczenia butów

Bawełniana szmatka do butów Tarrago

Następnie należy je osuszyć ręcznikiem lub pozostawić do wyschnięcia. Pielęgnacja butów po ich oczyszczeniu to impregnacja. Przed użyciem środka warto zapoznać się z jego zastosowaniem. Inny środek użyjemy do skóry licowej, a inny do zamszu. Dla dodatkowego bezpieczeństwa warto przetestować wybrany środek od wewnętrznej strony obuwia, by przekonać się, czy środek nie odbarwia skóry. Impregnaty w kremie czy wosku nakłada się na powierzchnię buta przy użyciu miękkiej, bawełnianej ściereczki. Impregnat w sprayu używamy zgodnie z zaleceniami producenta, pryskając na powierzchnię buta z odpowiedniej odległości.

Płyn do impregnacji obuwia

Nano Protector Tarrago

Pielęgnacja obuwia skórzanego to także sposób przechowywania takich butów. Po wyczyszczeniu butów oraz ich zaimpregnowaniu należy włożyć w buty prawidła, by zapobiec marszczeniu skóry oraz by wyprostować podeszwę. Cedrowe prawidła dodatkowo mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co jeszcze dodatkowo dba o nasze obuwie.

Cedrowe prawidła do butów

Prawidła cedrowe do butów

Jak dbać o skórzane buty zimą?

W okresie zimowym najtrudniejsze dla butów skórzanych jest wszechobecna wilgoć oraz sól i piasek, który zalega na chodniku. Pielęgnacja obuwia skórzanego w czasie zimy skupia się więc przede wszystkim na usuwaniu plam z soli. Zacieki z soli mogą zostać usunięte przy pomocy domowych sposobów: roztworem wody i octu lub mydła. Należy nawilżyć miękką, bawełnianą ściereczkę tym roztworem i przetrzeć delikatnie powierzchnię buta. Można także skorzystać ze specjalnych preparatów odsalających.

Podczas zimy nie należy zapominać o standardowej pielęgnacji obuwia, a więc oczyszczeniu i osuszeniu butów bez użycia ciepłego powietrza od kaloryfera czy suszarki. Buty należy z nadmiernej wilgoci osuszyć zwykłym, suchym ręcznikiem lub papierowym ręcznikiem kuchennym i pozostawić do naturalnego wyschnięcia. W pielęgnacji obuwia pomoże także zestaw do pielęgnacji butów.

Zestaw do pielęgnacji obuwia w skórzanym eleganckim etui

Zestaw do butów Tarrago

Pielęgnacja butów zamszowych różni się od pielęgnacji butów skórzanych tym, że do ich konserwacji stosuje się głównie pianki i spraye, ponieważ wcieranie w nie past lub wosku mogłyby uszkodzić ich charakterystyczną strukturę. Jeśli natomiast zdarzy się tak, że buty z zamszu zostały odbarwione, jest na to rada.

Farba do renowacji nubuku i zamszu

Farba do nubuku i zamszu

Farba do zamszu, dzięki silnemu pigmentowi pozwoli zabarwić powierzchnię buta, nadając mu nowy, świeży wygląd. Warto jednak pamiętać, że pigment stosuje się do butów o jaśniejszej, niż preparat kolorze. Do czyszczenia butów zamszowych warto też używać specjalnie do tego przeznaczonej szczotki z naturalnego włosia.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

Bordowa pasta woskowa Saphir BDC 50 ml

Bordowa pasta woskowa Saphir BDC 50 ml

32,90 zł brutto65.80 pkt.
Renowator krawędzi i obcasów Tarrago

Renowator krawędzi i obcasów Tarrago

42,90 zł brutto85.80 pkt.
Odżywczy krem koloryzujący Saphir

Odżywczy krem koloryzujący Saphir

35,90 zł brutto71.80 pkt.
pixel