Jak prasować koszulę? Poradnik.
Wyprasowana koszula to podstawa. Wymięta, wygnieciona źle o nas świadczy. Gładka i schludna zdecydowanie poprawia nasz wizerunek. Idąc na spotkanie biznesowe, do pracy czy na ważne przyjęcie warto przed nim wziąć żelazko i wyprasować swoją koszulę, zwłaszcza po podróży, gdzie była schowana do walizki. A co jeśli nie mamy pod ręką żelazka? Istnieją też inne sposoby na wygładzenie materiału. Jak prasować koszulę, by się nie napracować? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika.
Jak wyprasować koszulę?
Prasowanie koszuli wydaje się żmudnym i męczącym zadaniem. Jednak odpowiednie przygotowanie i plan działania zdecydowanie poprawią efektywność prasowania i przyspieszą cały proces. Jak dobre wyprasować koszulę? Oto instrukcja krok po kroku.
- Rozpinamy wszystkie guziki koszuli, a następnie zaczynamy od prasowania kołnierzyka, który układamy na desce do prasowania stroną wewnętrzną do góry i wygładzamy, by nie miał żadnych zagięć. Następnie prasujemy ten element, by w następnym kroku odwrócić kołnierzyk na stronę wierzchnią, zewnętrzną, gdzie powtarzamy proces prasowania.
- Nakładamy koszulę na węższą część deski, by móc wyprasować barki koszuli, wygładzamy materiał, a następnie prasujemy go dokładnie, pilnując, by nie tworzyć fałdek i nie zaprasowywać ich, tworząc zagniecenia.
- Kolejnym krokiem jest prasowanie rękawów, które zaczynamy od mankietów. Szerzej ten punkt zostanie omówiony nieco później.
- Kładziemy jeden z dwóch elementów przodu koszuli płasko na desce i prasujemy dokładnie. Najlepiej zacząć od tego przodu pozbawionego guzików.
- Po wyprasowaniu jednej części przodu koszuli, przesuwamy ją na część tylną (plecy) i starannie prasujemy.
- Końcowym elementem prasowania jest druga część przodu koszuli, którą tak jak poprzednio, układamy płasko na desce i dokładnie prasujemy. Na koniec najlepiej zostawić sobie przód z guzikami, gdzie należy uważnie przeprasować przestrzenie między nimi.
Świeżo wyprasowanej koszuli nie należy od razu zakładać na siebie. Po jej wyprasowaniu warto zawiesić koszulę na wieszaku, zapinając dwa najwyższe guziki, by odstała po prasowaniu. Kilka minut w zupełności wystarczy, a wtedy możemy cieszyć się wyprasowaną, świeżą koszulą.
Jak prasować rękawy koszuli?
Przy prasowaniu koszuli pojawia się mnóstwo pytań, jak na przykład: czy rękawy koszuli prasuje się na kant? Odpowiedź brzmi: nie. Nie wygląda to estetycznie jak w przypadku spodni. Jak więc wyprasować rękawy koszuli krok po kroku?
- Rękawy koszuli prasuje się, zaczynając od mankietów, które najpierw prasujemy od wewnętrznej strony, a następnie po zewnętrznej. Dopiero po ich wyprasowaniu zajmujemy się całym rękawem. Zasada ta odwraca się w przypadku koszul na spinki.
- Układamy rękaw na płasko i prasujemy najpierw po jednej stronie, a następnie po drugiej wzdłuż szwów, uważając, by nie zaprasować kantu rękawa koszuli.
- Na sam koniec układamy rękaw kantem do góry i rozprasowujemy kant na gładko.
Powyższą instrukcję wykonujemy także do drugiego rękawa.
Jak wyprasować koszulę bez żelazka?
- Woda – dzięki nawilżeniu zagniecionej powierzchni, włókna koszuli rozprostowują się same, wystarczy nieco naprostować materiał i pozwolić mu samoistnie wyschnąć. Najlepiej namoczyć koszulę spryskiwaczem z odpowiedniej odległości (ok. 30 cm) lub namoczyć czystą ściereczkę i przyłożyć na chwilę do zagniecenia na koszuli.
- Gorący prysznic – zaraz po podróży zazwyczaj bierzemy ciepły prysznic. Wytwarzana przez gorącą wodę para wodna pomoże nam rozprostować zagnieciony materiał koszuli. Wystarczy powiesić koszulę na wieszaku w łazience i wziąć gorący prysznic – para wodna zrobi resztę.
- Ciepłe powietrze – w przypadku braku żelazka, z pomocą może przyjść nam suszarka. Wystarczy skierować ciepłe powietrze na zagniecenie, które wcześniej lekko nawilżamy. W ten sposób nie trzeba czekać, aż koszula sama wyschnie.
Jak prasować len?
Jak prasować koszule 100% bawełny i ogólny schemat prasowania poznaliśmy wcześniej, jak jednak postępować z koszulą z lnu, który słynie z tego, że się gniecie? Sposób prasowania nie różni się zbytnio od tradycyjnych koszuli. Jednak len jest delikatny i należy go prasować, gdy materiał jest jeszcze wilgotny, co zabezpieczy go przed uszkodzeniami. Często zaleca się też prasowanie tego typu materiału po jego lewej, wewnętrznej stronie lub przez bawełnianą szmatkę nałożoną między prasowanym lnem, a powierzchnią żelazka.
Koszule szyte na miarę to doskonały wybór. Wyprasowana koszula, dopasowana do naszej sylwetki dłużej utrzyma gładki, nienaganny wygląd, dzięki czemu dłużej prezentować się będziemy schludnie i profesjonalnie.