Jak wybrać spinki do mankietów i krawata - poznaj tajniki mody męskiej!
Spinki do mankietów i krawata wydają się nieodłączną częścią klasycznej mody męskiej. Wielu panów ma jednak problem z wyborem odpowiedniej pary oraz dopasowaniem jej do stroju i okazji. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się wszystkich niezbędnych wskazówek na temat tego, jak wybrać i nosić spinki do mankietów i krawata!
Krótka historia spinek do mankietów
Początki zdobienia garderoby męskiej na końcach rękawów koszul można było zaobserwować już w XVI wieku. Panowie używali wtedy specjalnie przygotowanych wstążeczek, które miały zapobiec temu, by ozdobne falbanki w mankietach nie przeszkadzały w codziennych obowiązkach. Same spinki pojawiły się jednak dopiero w XVIII wieku i jak można się domyślić, najpopularniejsze były wśród zamożnych i szlachetnie urodzonych mężczyzn. Rewolucja przemysłowa i masowa produkcja w XIX wieku sprawiły, że ozdoby te mogły stać się tańsze, a przede wszystkim znacznie bardziej dostępne wśród zwykłych ludzi.
Dziś w wielu polskich muzeach spotkać się można ze spinkami należącymi do przedstawicieli zamożnych rodów, a także tymi przedstawiającymi podobizny bohaterów narodowych, które popularne były wśród wszystkich patriotów.
Anatomia spinek
Znajomość budowy spinek do mankietów może się przydać nie tylko w momencie ich zakładania, lecz także podczas rozmów na spotkaniu biznesowym lub przyjęciu, gdy ktoś zauważy Twoją spinkę i zapyta o nią. Spinki to bardzo elegancki element męskiej biżuterii, dzięki któremu każdy mężczyzna może wyglądać schludnie i bardzo modnie, a nawet zrobić wrażenie na gościach.
Jak przedstawia się budowa spinki? Na samej jej górze znajduje się tarcza ozdobna, czyli element, który zazwyczaj wykończony jest kamieniem szlachetnym lub ciekawym wzorem. Pod tarczą znaleźć można słupek przechodzący przez mankiet. Całość zakończona jest przełącznikiem, odpowiedzialnym za solidne mocowanie.
Jak dobrać spinki do mankietów?
Wybierając eleganckie spinki do mankietów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na typ koszuli, dlatego że nie każda będzie miała możliwość ich zastosowania. W tym celu warto zaopatrzyć się w koszulę francuską lub włoską. Wtedy też najlepiej kupić spinki o klasycznym wyglądzie.
Eleganckie spinki do mankietów z oferty sklepu Pewien Pan.
Ozdoby te są też niezbędne, jeśli wybierasz się gdzieś w smokingu lub fraku. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby Twoje spinki były widoczne, musisz wybrać odpowiednią długość koszuli. Dobrze, aby wystawała ona na około 3 centymetry spod dopasowanej do stroju marynarki.
Kiedy należy założyć spinki?
Wbrew pozorom spinki nie są odpowiednie na każdą okazję. Bez wątpienia sprawdzą się podczas wszelkiego rodzaju eleganckich przyjęć, kolacji biznesowych, pogrzebów, a także wesel, chrzcin i pierwszej komunii. Gdy zbliża się ważne wydarzenie w życiu, można też zaopatrzyć się w spinki męskie tematyczne, które będą ozdobą i eleganckim urozmaiceniem do całego stroju.
Zegarkowe spinki z oferty sklepu Pewien Pan
W ozdoby te nie należy się jednak stroić na co dzień, na przykład do pracy w biurze, bo mogą okazać się niepraktyczne i niewygodne. Nikt też nie chciałby przypadkiem ich zgubić i w ten sposób stracić cennego elementu garderoby lub rodzinnej pamiątki.
Jak dobrać spinki do krawata?
Wśród biżuterii męskiej ważną rolę odgrywają też spinki do krawata. Mimo że słyszy się o nich znacznie mniej, to mogą być praktycznym dodatkiem zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.
Spinka do krawata
Przy ich wyborze i zakładaniu należy pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim, spinka nie może być za krótka, a jej długość nie powinna być mniejsza niż połowa szerokości krawata. Wybraną ozdobę należy przypiąć od prawej strony, mniej więcej pośrodku krawata. W ten sposób będzie to wyglądało schludnie i elegancko. Spinka bez wątpienia skutecznie utrzyma też krawat w miejscu!
Spinki, a inne dodatki męskie
Wybierając spinki do mankietów i krawata, należy też zwrócić uwagę na inne dodatki do stroju, przede wszystkim kolor tarczy zegarka i klamry paska. Stanowczo nie powinno się mieszać kolorów — srebra, złota, czy też miedzi pomiędzy sobą, gdyż może to wyglądać niechlujnie i psuć efekt stylizacji.