100 dni na zwrot

DARMOWA DOSTAWA od 50,00 zł

Zamów telefonicznie+48725402560
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak złożyć poszetkę?

2020-01-13
Jak złożyć poszetkę?

Składanie poszetki

Sposobów składania poszetek jest bardzo wiele, ale dzisiaj skupimy się na trzech, których znajomość pozwoli Ci czuć się przygotowanym do dopełnienia swoich stylizacji – tych zdecydowanie formalnych i tych mniej, podczas których nie masz krawata czy muchy. Gdy poczujesz się pewnie, możesz postawić poprzeczkę wyżej i wprowadzić bardziej skomplikowane i wymagające złożenia. Poszetka ukazuje nam swój fragment, ale ułożenie ukrytej części również pracuje na to, co widzimy. W tym krótkim poradniku dowiesz się także, na co zwrócić uwagę wybierając poszetkę.

Poszetka złożona po prezydencku

Prezydencki sposób składania poszetki należy do najbardziej klasycznych i sprawdzi się podczas wielu okazji. Inna nazwa to TV fold, co – jak się zapewne domyślasz – nawiązuje do ulubionego przez aktorów i prezenterów z lat 90. sposobu umieszczenia poszetki równolegle do brustaszy (czasem nazywanej mylnie butonierką). Wystarczy, że poszetka będzie wystawała 1 – 1,5 cm ponad brustaszę. Dyskretnie i klasycznie!

Składanie poszetki w prostokąt


Składanie poszetki- krok po kroku:

  1. Złóż poszetkę na pół

  2. Ponownie złóż poszetkę uzyskując kwadrat

  3. Jeszcze raz złóż poszetkę na pół

  4. Złóż ją ponownie i dopasuj do głębokości kieszeni

  5. Wsuń poszetkę do kieszeni tak, aby wystawała na 1,0 cm – 1, 5 cm


Poszetka złożona w prostokąt- FILM


Poszetka złożenia w trzy trójkąty


To sposób elegancki, wymagający podjęcia paru prób, by go opanować, ale gwarantuje efektowny finisz.

Składanie poszetki w trzy trójkąty


Instrukcja składania poszetki krok po kroku:

  1. Nałóż na siebie skrajne rogi poszetki

  2. Teraz dołóż do nich kolejny róg

  3. Nałóż ostatni róg – musisz widzieć trzy rogi poszetki

  4. Zawiń boki poszetki do środka

  5. Skróć poszetkę zawijając dół

  6. Wsuń poszetkę do kieszeni


Składanie poszetki- FILM



Poszetka złożona w puff

Puff doskonale odnajdzie się w mniej oficjalnych i swobodnych okolicznościach. Stanowi dobre połączenie z jedwabnymi poszetkami, które pozwalają uzyskać niestrukturalne fałdy.

Składanie poszetki w pufę


Puff- jak złożyć poszetkę krok po kroku:

  1. Chwyć poszetkę dokładnie pośrodku

  2. Sprasuj poszetkę przeciągnięciem przez drugą dłoń

  3. Zawiń dół poszetki w górę

  4. Wsuń poszetkę do kieszeni


Składanie poszetki w puff- FILM



Jak dobrać i nosić poszetkę

Skoro wiesz już, jak przy wsparciu naszych tutoriali, osiągnąć wymarzony efekt ułożenia poszetki, to czas dowiedzieć się, czym kierować się dobierając poszetkę do danej stylizacji.

Pamiętaj, że poszetka jest dodatkiem, zatem jej rolą nie jest bycie na pierwszym planie, a dopełnienie męskiej stylizacji i postawienie „kropki nad i”. Jej materiał, kolor i złożenie powinny korespondować z resztą stroju i okolicznościami. Poszetka w brustaszy jest niepozorna, a może podkreślić elegancki charakter wydarzenia, przełamać formalność stylizacji, czy „dodać pazura”. Chociaż poszetka może kojarzyć się z wyłącznie bardzo eleganckim dodatkiem, to odnajdzie się zarówno podczas podniosłych okazji i tych bardziej casualowych.


Skupmy się teraz na materiałach, z których wykonane są poszetki. Bardzo istotną kwestią jest to, by poszetka nie była wykonana z tego samego materiału i nie miała identycznego wzoru, co krawat lub mucha. Pomoże to uniknąć monotonnego, wystudiowanego efektu. Ciekawy rezultat uzyskamy dobierając poszetkę do krawatu lub muchy na zasadzie kontrastu, czyli prościej mówiąc: łącząc stonowany i jednokolorowy krawat z wzorzystą i charakterystyczną poszetką lub szorstką teksturę wełnianego krawatu z lekką mono-kolorową poszetką.

Niech Cię nie zwiedzie to, że można spotkać na rynku akcesoriów męskich „komplety” z bratnich materiałów – ich zakup nie jest dobrym pomysłem. Przy okazji: naprawdę złym pomysłem jest też pójście na skróty i zakup gotowej złożonej poszetki. Ale podejrzewam, że mając do wyboru takie spectrum metod złożenia poszetki, w ogóle Cię to nie kusiło. Syntetyczne materiały nie są wśród poszetek mile widziane – nieestetycznie połyskują i nie trzymają nadanej formy. Tkaniny naturalne sprawdzą się świetnie, a ich struktura, zgodnie z potrzebami - ułatwi nam uzyskanie artystycznego nieładu lub pozwoli utrzymać w ryzach prostokątne, gładkie złożenie.

Poszetki lniane nadają się na każdą okazję i doskonale sprawdzą się w pierwszym prezentowanym przez nas sposobie złożenia, czyli prezydenckim. Ich szorstka struktura pozwoli utrzymać to klasyczne złożenie w odpowiednim miejscu brustaszy. Mogłoby się wydawać, że podobną właściwość mają wełniane poszetki. Jest to prawda, ale należy wspomnieć, że istnieją też wełny miękkie i lejące, które sprawdzą się również w ułożeniu typu puff. Pozwolą Ci puścić wodze fantazji, gdyż są bardzo podatne na formowanie i można składać je w swobodny sposób. Wspomniane wyżej złożenie w puff znakomicie zaprezentuje się przy użyciu jedwabnej poszetki. Jest cienka, co pozwala uniknąć nieestetycznego wybrzuszenia brustaszy. Natomiast jest łatwa w utrzymaniu, ma sztywne krawędzie i świetnie sprawdza się w przypadku złożonych fałd.


Ponieważ brzeg poszetki jest eksponowany w wielu sposobach złożenia (na przykład w prezentowanym składaniu poszetki w trzy trójkąty), ważna jest precyzja ściegu i jego wykończenie. Najczęściej spotykane i pożądane jest wykończenie krawędzi w tzw. rulonik. A na jaki kolor poszetki się zdecydować? Poszetki w kolorze białym są najbardziej uniwersalnym, bezpiecznym i wręcz nieomylnym wyborem. Można powiedzieć, że są obowiązkowym wstępem do przygody z poszetkowaniem. Najczęściej są wykonywane z bawełny lub lnu. Odnajdą się świetnie zarówno podczas uroczystości, jak i na co dzień.

Możesz też postawić na poszetkę kolorową – dobieraj ją wtedy tak, by chociaż jeden jej element, kolor lub wzór nawiązywał do innej części stroju – najczęściej poszetka do muchy lub krawatu. Taki wspólny mianownik tworzy dla oka bardzo ciekawą w odbiorze całość. Ale czy dopasowanie na zasadzie podobieństwa to jedyne wyjście? Przy odrobinie wprawy możesz łączyć krawat i poszetkę – nie, jak wcześniej pisaliśmy – za pomocą kolorów nawiązujących do siebie, a dopełniających się i kontrastowych, jak na przykład czerwony i zielony. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć i jak czujesz się w konkretnych połączeniach.

W okolicznościach formalnych możesz postawić na stonowane, pastelowe odcienie, jak na przykład błękit czy szarość. Podczas okazji mniej formalnych możesz zaszaleć i postawić na wzorzystą lub bardziej zdecydowaną kolorystycznie poszetkę. W takich sytuacjach zdarza się, że nie masz krawatu lub muchy – wtedy poszetkę możesz dobrać do koszuli, skarpet czy charakterystycznych nici obecnych w innym elemencie stroju.


A co, jeżeli kuszą Cię wzory i Twój styl domaga się odrobiny szaleństwa? Wtedy pamiętaj, że wzory które zawierasz w swojej stylizacji powinny mieć inną skalę, czyli na przykład skomponuj drobny wzór z poszetki z szerokimi paskami na Twoim krawacie. Skoro o wzorach mowa, nie sposób nie wspomnieć o niezwykle oryginalnych poszetkach będących owocem współpracy z grafikami artystycznymi.

Inspiracja barwami natury pozwoliła stworzyć małe dzieła sztuki, które przy nienachalnym złożeniu, wzbogacą stylizację i zaciekawią Twojego rozmówcę. Pamiętaj, że podczas wyboru poszetki liczy się też po prostu Twoje odczucie. Tak manewruj złożeniem, kolorem i dopasowaniem do reszty stroju, byś czuł się ubrany, a nie przebrany. Widocznie umiejscowiona brustasza zadba o wyeksponowanie Twojego dodatku.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Biała poszetka z lnu

Biała poszetka z lnu

109,00 zł brutto218 pkt.
pixel