Koszula i sweter - Jak dobrać koszulę pod sweter?
Pewnie nie raz zakładając sweter na koszulę, zadałeś sobie pytanie: czy to właściwie do siebie pasuje? Z naszego tekstu dowiesz się, jakich zasad należy się trzymać, by prawidłowo dobrać sweter męski do koszuli. Przedstawimy też wyjątkowy sweter polo, który będzie urozmaiceniem każdej klasycznej męskiej szafy.
Sweter męski z koszulą
Sweter i koszula wydają się być połączeniem oczywistym, jednak podczas tworzenia zestawu łatwo popełnić błąd, który zepsuje końcowy efekt. Oto parę zasad, które rozwieją wszelkie wątpliwości. Najważniejsze, by koszula była dobrze dopasowana, wtedy sweter nie będzie się fałdował. Sweter natomiast nie powinien być zbyt opinający, by zmieściła się pod niego koszula.
Granatowy sweter polo z wełny merino
Mankiety mogą wystawać spod rękawów swetra na 1-2 cm (ta sama zasada tyczy się mankietów koszuli, kiedy noszona jest pod marynarkę). Jeśli zależy nam na schludnym wizerunku, zakładając sweter na koszulę, musimy też pamiętać, by jej mankiety były zapięte na guziki. I ostatnia kwestia: czy należy wkładać kołnierzyk pod sweter? Według zasad elegancji kołnierzyk musi zawsze być schowany pod sweter, nawet jeśli dekolt swetra jest płytki.
Koszula i sweter - jak łączyć?
Udanych połączeń stylizacyjnych swetra z koszulą może być mnóstwo. Nie tylko ze względu na różne kombinacje kolorystyczne, ale także bogaty wybór swetrów dostępnych na rynku. A tych, z uwagi na rodzaj dekoltu, długość rękawów czy rodzaj zapięcia jest wiele. Na potrzeby tekstu skupimy się na trzech typach swetrów w oparciu o rodzaj dekoltu: swetrach o dekolcie okrągłym (crewneck), w szpic v-neck i swetrze o dekolcie typu polo (zapinany na guziki).
Sweter w kolorze malinowym z oferty sklepu Pewien Pan
Dekolt okrągły sprawdzi się w zestawach casualowych, nawet z t-shirtem. Do bardziej eleganckich zestawów polecamy swetry męskie, które idealnie wyglądają w połączaniu z koszulą, czyli te o dekolcie typu v-neck i polo. Oba te dekolty wyeksponują nie tylko koszule męskie, ale jeśli są odpowiednio głębokie - także krawat. Przykładowe połączania przedstawimy na naszym swetrze polo (100 % wełny merino). Ze względu na rodzaj dekoltu, jest to niecodzienny element garderoby, który umożliwi stworzenie wielu rozwiązań stylizacyjnych.
Beżowy sweter polo z wełny merino
Przejdźmy do konkretnych połączeń kolorystycznych. Bardziej oczywiste połączenia to te, gdzie zarówno sweter jak i koszula są gładkie. Natomiast jak łączyć gładki sweter ze wzorzystą koszulą? Gdy łączymy sweter męski z koszulą w pasy, kratę etc. zwracajmy uwagę na kolory, które pojawiają się we wzorze koszuli.
Koszula w paski z rękawem neapolitańskim
Im więcej kolorów w princie, tym więcej kolorów (swetrów) będziemy mogli do takiej koszuli dobrać. Do bordowego swetra będzie pasował wzór z elementami czerwono-niebieskimi, do granatowego wzory w odcieniach błękitu, zieleni. Do beżowego czy kremowego swetra optymalna będzie jasna koszula, wzór może składać się z klasycznych kolorów, lecz o bardziej zgaszonym odcieniu: błękitu, zieleni czy brązu. Jak wspominaliśmy, do każdego większego dekoltu w szpic (v-neck lub polo) idealnym dodatkiem będzie krawat. Dobierajmy go - jak zwykle - najpierw do koszuli, a potem sprawdzamy, czy aby nie „kłóci się” z wybranym przez nas swetrem.
Bordowy sweter polo z wełny merino
Komponując nasze stylizacje nie ograniczajmy się. Eksperymentujmy z kolorami i fasonami, stawiajmy na nieszablonowe rozwiązania. Koszula ze swetrem to bardzo dobre zestawienie, zwłaszcza na chłodniejsze dni. Zamiast typowego kroju v-neck wybierzmy sweter polo, zamiast kolejnego szarego swetra – na przykład bordowy. A krawat nośmy do koszuli nie tylko w towarzystwie marynarki, ale właśnie swetra.
Maria Gajek