Ojciec Pana Młodego - mucha czy krawat? Podpowiadamy
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie tytułowe, warto przed tym pochylić się nad ogólnym tematem ubioru gościa na ślubie. W przypadku mężczyzn raczej nie obawiamy się, że ktokolwiek z gości weselnych przyćmi Pana Młodego swoim strojem. Czy ze względu na naturalny brak rywalizacji w takich tematach? Czy z powodu domniemanej etykiety? Niestety, nie mamy możliwości przeprowadzenia ankiety wśród gości weselnych, ale mamy wrażenie, że mężczyzną bawiącym się na weselu nierzadko towarzyszy brak wiedzy w owym temacie i często brak chęci do jej poznania. Skutkuję to potem widokiem tańczących harmonii u dołu nogawek i kolorowych koszul na krótki rękaw.
Choć sytuacja ta zmienia się nieco, kiedy jednym z gości weselnych jest miłośnik męskiej elegancji, a sam Pan Młody na co dzień nosi się w zupełnie innym stylu niż ten obowiązujący w dniu wesela. Jednak prawdziwy dandys zdaje sobie sprawę z tego, że nie wypada zbytnio epatować swoim strojem, kiedy to nie on gra pierwsze skrzypce na danej uroczystości. Przede wszystkim nie należy ubierać się bardziej formalnie od Pana Młodego i taka sama zasada dotyczy zarówno gości z bliskiego otoczenia Pary Młodej, jak i gości z nieco dalszego grona.
Ojciec Pana Młodego jest bez wątpienia jedną z najbliższych i najważniejszych osób na ślubie. To w końcu On postrzegany jest niejako jako autorytet i wzór dla Pana Młodego, który z pewnością będzie zwracał na siebie uwagę gości i pojawi się na niejednym zdjęciu ślubnym.
Jaki garnitur dla ojca Pana Młodego?
Przed kompletowaniem stylizacji ślubnej jako gość, najważniejsze jest, aby dowiedzieć się, na jakim szczeblu formalności będzie znajdowała się stylizacja Pana Młodego, aby go nie ''przyćmić''. Ojciec Pana Młodego powinien założyć strój o tym samym stopniu formalności lub niższym. Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem przy wyborze garnituru na ślub syna, przyjaciela bądź brata jest świadomość, w jakim stylu jest wesele. Zazwyczaj jest to jeden z pięciu podstawowych stylów, czyli: glamour, klasyczny, vintage, rustykalny bądź ostatnio bardzo popularny styl boho.
Poznanie stylu wesela jest podstawą. Myślę, że zarówno Para Młoda, jak i sam zainteresowany nie czułby się komfortowo w brązowym tweedowym garniturze pośród kawioru i złotych żyrandoli, smoking założony do rustykalnego ślubu w stodole, nawet po godzinie 18, byłby, lekko mówiąc... nieodpowiedni.
Styl glamour zaczerpnął wiele z klasyki elegancji, stąd wybór klasycznego smokingu na tego typu okazję, będzie jak najbardziej zasadny. Jeżeli Pan Młody na garnitur ślubny wybiera sobie np. na surdut angielski ''jaskółkę'', dobrze, aby Ojciec Pana Młodego tego dnia miał na sobie np. smoking. Równie dobrym rozwiązaniem będzie założenie smokingu przez obu Panów, a nawet przez wszystkich Panów na weselu. Taka jednolitość jest niezwykle klasycznym i eleganckim rozwiązaniem, jednak wiemy, że dziś niełatwym do zrealizowania. W stylu glamour świetnie sprawdzi się również aksamitny smoking jacket i garnitury smokingowe w kolorach granatu, butelkowej zieleni czy bordo.
|Styl klasyczny, daje możliwość założenia przez Tatę Pana Młodego wspomnianego wyżej klasycznego smokingu, który zawsze jest w czarnym kolorze, towarzyszą mu lakierki, koszula smokingowa, jedwabna biała poszetka, szelki, pas smokingowy i czarna mucha. Innym dobrym rozwiązaniem może być wełniany garnitur w granatowym lub grafitowym kolorze. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że granat jest niezwykle eleganckim i uniwersalnym kolorem dla mężczyzn. Pasuję do każdego typu sylwetki. Granatowy garnitur możemy wykorzystać również później jako bazę na inne okazje.
W porównaniu do pozostałych, styl vintage ''british country''charakteryzuje się dość dużym zróżnicowaniem kolorów. Odcienie brązu, beżu, szarości, zieleni, a nawet pomarańcz i kolor musztardowy są niezwykle pożądane. Ślub w stylu vintage to idealna przestrzeń dla wielu męskich dodatków. Różnego rodzaju łańcuszki, kieszonkowe zegarki czy kaszkiety będą miały okazję rozkwitnąć przy akompaniamencie tweedowych trzyczęściowych garniturów, które również przypisane są stylowi vintage. Choć tweed kojarzy nam się bardziej z flanelą, to dziś opcja tweedowego garnituru jest również dostępna w wersjach letnich.
W związku z tym, że rustykalny styl można opisać jako styl wiejski, to mile widziane będą wszelkie nawiązania do natury, metalu czy szkła. Rustykalne garnitury ślubne powinny posiadać widoczną tweedową fakturę, tak aby pokazywały surowość tkaniny. W owym stylu świetnie sprawdzą się również wszelkiego rodzaju kraty. Najlepszymi kolorami będą wszystkie ziemiste odcienie: zielenie, brązy. Dobrym wyborem będzie również chłodna szarość, kolor rdzawy, bordowy lub taki który nawiązuję do kolorów kwiatów na danej uroczystości.
Słowo, które idealnie może definiować styl boho to – wolność. Żaden inny styl wesela, nie pozwala nam na taką swobodę i nonszalancję. Styl boho, powoli eliminuję nawet garnitury ślubne 2021. Często zostają zastąpione przez lniane koszule i chinosy z wyższym stanem. Wątpię jednak, by sam Ojciec Pana Młodego zdecydował się na tego rodzaju zestaw. Boho, również stawia na fakturowane tkaniny i wzory w kratkę. Choć styl ten pozostawia nam szeroką paletę barw do wyboru, to sprawdzonymi kolorami garniturów będą na pewno: beż, brąz, écru, zieleń i granat.
Niezależnie od tego, w jakim stylu jest ślub i wesele Państwa Młodych, ważne jest, aby garnitur dla Ojca Pana Młodego był uszyty z naturalnych tkanin. Większość ślubów odbywa się latem i wiosną, naturalna wełna lub len pozwoli utrzymać ciału termoregulację. Jedną z najgorszych modowych wpadek ślubnych, jest świecący się poliestrowy garnitur. Poza tym ważne, aby garnitur był dobrze dopasowany, jeśli nie mamy możliwości skorzystania z usługi szycia na miarę, to warto dopasować dany garnitur u krawca.
Jaka koszula dla ojca Pana Młodego?
Tak jak już wcześniej wspomniałam, polskie śluby i wesela przepełnione są kolorowymi koszulami na krótki rękaw, co zapewne wynika ze strachu przed termicznymi katuszami. Krótkie rękawy koszuli nie są akceptowane, przede wszystkim ze względu na genezę koszuli. Zatem, jaką koszulę powinien wybrać Ojciec Pana Młodego? Koszula jest jak druga skóra, więc warto by była ona wykonana z tkanin pozbawionych domieszek recyklingowych. Koszula z czystej bawełny zapewni nam odpowiednią oddychalność. Ponadto, wybierając koszulę z tkaniny Oxford, jej „koszykowy'' splot zapewni jeszcze większą przewiewność.
Bawełniana koszula z tkaniny Oxford z oferty sklepu Pewien Pan
Dobrym wyborem będzie również koszula lniana. Powinna ona, jednak mieć pełnoprawny kołnierz z fiszbinami i mankiety koszulowe. Pamiętajmy też, że koszula lniana nie będzie pasować do każdego typu wesela.
Lniana koszula
Alternatywą do noszenia krótkich rękawów koszuli jest ich podwinięcie. Istnieje parę sposobów zawijania rękawów, lecz złotą zasadą jest podwijanie przed łokieć. Oczywiście, na ten zabieg możemy zdecydować się już po oficjalnej części wesela, kiedy zasady dyktuję nam już tylko parkiet i... wino. Odstępstwem od tej zasady jest styl boho, wtedy podwinięcie rękawów, będzie dopuszczalne przez cały czas ślubu i doda stylizacji upragnionej nonszalancji.
Beżowa koszula z lnu z oferty sklepu Pewien Pan
Jeśli chodzi o to, czy wybrać koszulę na spinki, czy na guziki, z krytą czy płaską listwą – to wszystko oczywiście zależy od tego, na jakie dodatki się decydujemy. My jednak polecamy wybrać na ten dzień koszulę na spinki i z krytą listwą pod muchę. Taki wybór sprawi, że Ojciec Pana Młodego będzie wyglądał dostojniej, co dodatkowo podkreśli wyjątkowość tego dnia.
Myślę, że najlepszym wyborem byłaby koszula szyta na miarę. Szycie miarowe niesie za sobą wiele możliwości personalizacji. Przede wszystkim brane są pod uwagę indywidualne wymiary klienta, klient wybiera spośród szerokiego katalogu tkanin, materiał jest wysokiej jakości, co zapewnia komfort i długoletniość koszuli.
Mucha czy krawat?
To czy Tata Pana Młodego powinien zdecydować się na muchę bądź krawat, zależy przede wszystkim od osobistych preferencji zainteresowanego. Fakt, że jedwabna mucha zawsze będzie wyglądała dostojniej i przy ślubie w stylu glamour, raczej trudno będzie pominąć ten dodatek, to już w stylu klasycznym, gdzie podstawę często pełni granatowy garnitur - zielony lub bordowy krawat sprawdzi się doskonale.
Warto również dodać, że wybór muszki sprawi, iż Ojciec Pana Młodego wyróżni się na tyle pozostałych gości i tym samym zaznaczy swoją ważną rolę. Mucha doda też stylizacji odrobiny nonszalancji, co jest niezwykle pożądanym efektem m.in. w stylu boho. Zdecydujmy się wtedy jednak na muchę wełnianą.
Krawat to element stroju, który optycznie zawsze lekko zwęża i wydłuża sylwetkę, co zdaje się być dobrym rozwiązaniem dla Panów z nieco większym brzuchem. Nie odrzucajmy jednak z tego powodu muchy. Krawat, niestety nie zabierze nam nawet kilku zbędnych kilogramów, więc nie ma co przesadnie ulegać takim motywacją. Męski krawat bądź jego brak może mieć jednak odczuwalny wpływ na komfort noszącego.
Kolor dodatków powinien być w stonowanej kolorystyce i pasować przede wszystkim do podstawy stylizacji, czyli garnituru. Zdecydowanie odrzucamy jednak czarny krawat na wesele, który w sytuacjach formalnych, sprawdzi się jedynie podczas ceremonii pogrzebu. Dobrze, jeśli dodatki nawiązują do kolorystyki wesela, jednak nie polecamy połączeń kolorystycznych z ubiorem partnerki. Pamiętajmy, że mucha bądź krawat, to elementy stylizacji będące najbliżej twarzy, przez co narzucające się wzory, poliestrowy błysk lub żarówiaste kolory mogą odbierać noszącemu nieco powagi i elegancji.
Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy Ojciec Pana Młodego powinien założyć muchę czy krawat. Istnieje wiele aspektów mogących mieć wpływ na tę decyzję i te najważniejsze zostały umieszczone powyżej. Styl wesela, osobiste preferencje i komfort to zdecydowanie najważniejsze z nich. Wybierając zarówno garnitur, koszulę, jak i dodatki pamiętajmy, by stawiać na naturalne tkaniny i dobierać odpowiednie rozmiary. Taką samą zasadą powinien kierować się zarówno Tata Pana Młodego, sam Pan Młody, jak i każdy mężczyzna chcący zadbać o swój wizualny odbiór.