Szelki do spodni– elegancki dodatek, który podkreśli Twój styl
W naszym żurnalu zdążyliśmy już opisać kilka kluczowych eleganckich dodatków, które istotnie wpływają na budowanie stylu mężczyzny, pomagają mu w wyrażaniu swojej osobowości i dobrze dobrane, pozwalają odnaleźć się w każdej sytuacji.
Prezentowane i opisywane wcześniej krawaty, fulary i poszetki to eleganckie elementy klasycznych, męskich zestawów, które mimo, że nie wysuwają się na pierwszy plan, są jednak zauważalne. Tak, jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach, istnieje właściwie nieskończona ilość propozycji połączenia krawata czy fularu z poszetką. Nasze doświadczenie i czas poświęcony budowaniu własnego stylu i garderoby, pozwala nam na wybór tych dodatków, które nie tylko są świetne jakościowo, ale budują również spójną kompozycję z innymi elementami eleganckich zestawów męskich.
W tym artykule chcielibyśmy nawiązać do kolejnego męskiego dodatku, który jak wcześniej wymienione, zyskuje dziś na popularności i jest coraz częściej wykorzystywany nawet w zestawach o niższym stopniu formalności. W odróżnieniu natomiast od krawata czy poszetki jest najczęściej...niewidoczny. Tak, ten dodatek to szelki. Dziś jednak, oprócz samego artykułu, przygotowaliśmy coś ekstra. Chcielibyśmy mianowicie przedstawić relację z procesu szycia szelek bezpośrednio z fabryki producenta, z którego usług korzysta sklep PewienPan.pl.
Szelki do spodni
Z definicji, szelki to paski, wykonane najczęściej z rozciągliwego materiału (lub nieelastycznego jedwabiu czy żakardu – świadczy to o wyższej jakości i oczywiście wyższej cenie), noszone na ramionach i służące do podtrzymywania spodni na odpowiedniej wysokości. W modzie męskiej, szelki pojawiły się za sprawą Brytyjczyka – Alberta Thurstona na początku XIX wieku i pełniły funkcję bardziej praktyczną niż stylistyczną. Swój gorszy okres przeżywały w dobie I i II wojny światowej, kiedy zostały wyparte przez paski, które były elementem mundurów żołnierzy.
Jeszcze do niedawna, najpopularniejszym rodzajem tego odradzającego się eleganckiego dodatku były szelki na guziki. Chcąc utrzymać spodnie na odpowiedniej wysokości i zapobiec ich opadaniu, należy kupić (coraz więcej marek oferuje spodnie z już przyszytymi guzikami w pasie) lub zamówić spodnie, które będą przystosowane do noszenia szelek, a nie paska. W tym miejscu należy przypomnieć, że szelki i pasek jednocześnie założone są wynikiem nie tylko całkowitej nieświadomości klasycznych zasad ubioru, ale przede wszystkim nie są spójne stylistycznie. Należy zwrócić również uwagę na stan spodni, do których chcemy nosić szelki – powinien on być wysoki lub przynajmniej podwyższony. Szelki nie wyglądają dobrze wraz ze spodniami o niskim stanie, chyba, że decydujemy się na zestaw stricte casualowy, gdzie spodnie to najczęściej bawełniane chinosy, przytrzymywane przez szelki na klipsy.
szelki do garnituru
Zakładając garnitur (czy to elegancki czy mniej formalny) często stoimy przed dylematem czy zdecydować się na pasek czy też na szelki. Z pomocą przychodzi tu nam krój samych spodni. Jeśli, tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, mają podwyższony stan, wszyte (na zewnątrz, lub częściej wewnątrz) małe guziczki w gurcie spodni, a ponadto boczne regulatory – wybór jest prosty – szelki. Jakie? To już zależy tylko od naszej pomysłowości i w jakiejś mierze od wydarzenia, na które się wybieramy. Czy zatem spodnie, które zamiast guzików do szelek i bocznych regulatorów, mają przyszyte szlufki należy z miejsca zdyskwalifikować do noszenia z szelkami? Oczywiście nie, tym bardziej jeśli chcemy jednak pozostawić sobie alternatywę do założenia paska przy innej okazji (pamiętajmy oczywiście wtedy o konieczności przyszycia guzików wewnątrz pasa spodni).
Wybierając szelki do garnituru, zwróćmy uwagę na:
- Jakość wykonania (renoma producenta, rodzaj użytego materiału i skóry, solidność klamer, możliwość regulacji długości, dołączenie guzików do samodzielnego przyszycia do pasa spodni)
- Materiał (najtańsze szelki są szyte z rozciągliwej gumy słabej jakości, tracącej po czasie swoje właściwości - szukajmy szelek, wykonanych z jedwabiu, bawełny lub materiałów sezonowych jak len, wełna czy tweed)
- Częstotliwość ich używania
- Wygodę ich noszenia (odpowiednia regulacja długości, guziki przyszyte w pasie spodni w odpowiednich odległościach)
Klasyczne, granatowo – czarne szelki ze srebrnymi klamrami prezentują się nadal świetnie po całym dniu pracy w odróżnieniu od koszuli; archiwum prywatne. Szelki oferty sklepu Pewienpan.pl
Detal: szelki na guziki w towarzystwie spodni z dwiema zakładkami, regulatorami bocznymi, bez szlufek; archiwum prywatne.
Jako, że w odróżnieniu od krawata, poszetki czy zegarka, szelki są mniej widocznym elementem ubioru mężczyzny (przy założeniu, że nie zdejmuje on marynarki), można sobie tutaj pozwolić na odrobinę szaleństwa, ekstrawagancji i wybrać na przykład szelki czerwone, zielone, niebieskie we wzór jaki jesteśmy tylko w stanie sobie wyobrazić. Szelki w nietypowym kolorze czy z niespotykanym wzorem mogą stać się naszym znakiem rozpoznawczym, jeśli wybieramy zestawy mniej formalne lub cenimy je bardziej od pasków.
Jedwabne, unikatowe szelki w krwistoczerwony wzór z alternatywnym przypięciem do spodni na tzw. „klipsy” z oferty sklepu Pewienpan.pl
Eleganckie szelki męskie w pewienpan.pl
W powyższych rozważaniach, dużo uwagi poświęciliśmy jakości, zastosowaniom i materiałom, z których wykonane są eleganckie szelki. W PewienPan.pl dbamy, aby wszystkie nasze produkty były wykonane z bardzo dobrych materiałów, były klasyczne i eleganckie, jak również miały szerokie spektrum zastosowań. Dbamy również o to, aby Klienci znali źródło pochodzenia naszej oferty, dlatego chcielibyśmy dziś pokazać kilka z etapów produkcyjnych omawianych przy okazji tego artykułu – szelek, produkowanych w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć „od kuchni” i zachęcamy do kontaktu, gdyby któreś ze zdjęć lub ich opisów szczególnie Państwa zainteresowało:
Szycie skórzanego łącznika szelek na maszynie, praca ręczna, wymagająca dużych umiejętności, skupienia i pewnej ręki.
Przygotowanie skóry do wykrawania z niej tzw. „łączników” w szelkach.
Elementy skórzane wykrajane są zwykle na prasie dociskającej wykrojniki według kształtów, niektóre kształty są wykrajane ręcznie
Skóry, czekające na swoją kolej do wykrawania na maszynie.
Nitowanie na prasie ręcznych elementów szelek – zapięcia przy „łącznikach”.
Polerowanie elementów metalowych szelek bawełnianą szmatką przed zapakowaniem w pudełko.
Fragment z pracowni z szelkami gotowymi do oryginalnego zapakowania
PODSUMOWANIE
Podsumowując, kolejny raz przekonujemy się, jak wydawałoby się niszowy dla wielu, męski produkt, może stać się przedmiotem nie tylko szerszego zainteresowania, ale również okazją do pogłębienia swojej wiedzy o eleganckich, klasycznych dodatkach. Szelki, tak jak wcześniej poszetki i fulary (w może trochę mniejszym stopniu, ale jednak) szturmem zdobywają uwagę mężczyzn, budujących swoją świadomość stylu w oparciu o jakość, uniwersalność posiadanych rzeczy i rozwijanie pasji, związanej z klasyczną męską elegancją. Cieszy również fakt, że opisywane dziś szelki nie są już towarem trudno dostępnym na rynku – przeciwnie – są coraz szerzej dostępne, w przeróżnych wzorach i kolorach. Gdzie kupić szelki męskie zatem? My oczywiście zapraszamy na zakupy do sklepu PewienPan.pl, gdzie znaleźć można między innymi ręcznie wykonane szelki z naturalnego jedwabiu z żakardowymi wzorami i łącznikami wykonanymi z naturalnej skóry. Nasz sklep szczyci się także faktem, posiadania w sprzedaży szelek do smokingu. Są to białe szelki z jedwabnej mory, które w identycznej postaci nosił James Bond.
Pełen wachlarz szelek zarówno o wzorach klasycznych jak i wzorach wyszukanych i oryginalnych, znaleźć można pod poniższym linkiem. Zapraszamy: SZELKI