100 dni na zwrot

DARMOWA DOSTAWA od 50,00 zł

Zamów telefonicznie+48725402560
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak i czym czyścić krawat?

2020-09-17
Jak i czym czyścić krawat?

Koszula i krawat to już klasyczna para. Krawaty są też bardziej popularne od praktycznych muszek. Nie raz jednak zdarzy się ubrudzić tę część garderoby. Przychodzi czas, gdy trzeba wyczyścić krawat, jednak jak o niego zadbać, by nie zniszczyć tego delikatnego dodatku i jak powinno się wygładzać materiał krawata, by wyglądał jak dopiero co zakupiony element eleganckiego stroju?

Jak wyczyścić krawat?

Zdecydowanie zaleca się czyszczenie krawata, jeśli powstały na nim zabrudzenia. Pierwszym krokiem jest usunięcie zabrudzenia zaraz po jego powstaniu. Najlepiej wtedy ściągnąć zabrudzenie powstałe od stałych lub półstałych produktów łyżką, lub tępą stroną noża. Jeśli zaś zabrudzenie powstało na skutek płynu, ten należy odsączyć chusteczką lub serwetką. Po pozbyciu się nadmiaru zabrudzenia kolejnym krokiem jest pozbycie się plamy wilgotną chusteczką lub serwetką. Bardzo dobrze w tej części sprawdza się woda gazowana. Zmazując plamę, należy pamiętać, by jej nie pocierać, co utrwali plamę, zamiast ją wyczyścić.

Jedwabny szary krawat w drobne białe kropki

Jak prać krawat?

Pranie krawata wbrew pozorom nie jest proste. W większości przypadków pranie uzależnione jest od rodzaju zabrudzenia, jakie powstało na tym elemencie garderoby. Wiele osób pyta także, czy krawaty można prać w pralce? Większość producentów wskazuje, że nie należy tej części garderoby prać w pralce automatycznej. Pranie ręczne krawata to jedyne rozwiązanie, jeśli chcemy pozbyć się plam z jego powierzchni. Jeśli mamy na krawacie tłustą plamę, najlepiej do wyczyszczenia tej części garderoby sprawdzi się mąka ziemniaczana, talk lub sól, które wchłoną tłuszcz. Użycie tych środków to też gwarancja, że nie zniszczymy tkaniny krawata. Krawaty są podatne na mięcie, więc nie należy giąć, ani trzeć materiału, delikatnie zmywając plamę.Szary krawat z wełny w błękitne romby
SZARY KRAWAT MĘSKI

Jak prać krawat jedwabny?

Krawat jedwabny nie może być pod żadnym pozorem wrzucony do pralki. Takie działanie skutkuje jego trwałym uszkodzeniem. Jak wyprać krawat jedwabny? Najlepiej zastosować czyszczenie chemiczne lub wyprać go ręcznie. Jeśli chodzi o czyszczenie ręczne, należy namoczyć taki krawat w letniej wodzie z mydłem (niewielka ilość), a następnie delikatnie pocierać plamę. Po zejściu plamy należy przemyć taki krawat wodą z octem (¼ octu na szklankę), pozwoli to wypłukać mydło i zabieg ten nada blask jedwabnemu krawatowi. Następnie należy ponownie przepłukać krawat, tym razem samą letnią wodą. Krawat taki należy suszyć powietrzem. W tym celu najlepiej rozłożyć krawat płasko na ręczniku, w który wsiąknie nadmiar wody.

Jak prać krawat z poliestru?

Najlepszym sposobem w tym wypadku będzie wypranie go ręcznie. W przypadku zaschniętej plamy najlepiej najpierw ją nawilżyć. Świetnie nadają się do tego mokre chusteczki dla niemowląt. Trzeba nimi pocierać w jednym kierunku plamę, ale nie gwałtownie. Pranie ręczne krawata jest następujące: najpierw należy krawat namoczyć w letniej wodzie wymieszanej z niewielką ilością detergentu. Po namoczeniu krawata delikatnie zamieszaj wodą z krawatem, by pozbyć się plamy. Na sam koniec płucz krawat w czystej wodzie do momentu wypłukania detergentu. Można wycisnąć nadmiar wody przy użyciu ręcznika, a następnie zawiesić krawat do wyschnięcia.Czerwony jedwabny krawat
CZERWONY KRAWAT MĘSKI

Jak powinno wyglądać prasowanie krawata?

Prasowanie krawata nie jest dozwolone. Tej części garderoby nie można poddawać bezpośredniemu działaniu żelazka. Dopuszczalne jest jednak wyprasowanie krawata przez bawełnianą szmatkę. Krawaty męskie jedwabne i bawełniane potrzebują wysokiej temperatury, by wygładzić materiał. Natomiast poliestrowe krawaty prasuje się delikatnie ciepłym żelazkiem.

W przypadku, gdy nasz krawat jest mocno pognieciony, najlepiej do jego wyprasowania użyć pary wodnej, a dopiero potraktować jego powierzchnię żelazkiem, oczywiście z użyciem szmatki bawełnianej dla ochrony powierzchni materiału.

Modne krawaty męskie to bardzo delikatne dodatki do stylizacji. Należy unikać ich prania, stawiając na czyszczenie na sucho. Pranie powinno być ostatecznością, by krawat jak najdłużej nam służył, prezentując się nienagannie.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

pixel