100 dni na zwrot

DARMOWA DOSTAWA od 50,00 zł

Zamów telefonicznie+48725402560
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zawiązać krawat?

2020-02-18
Jak zawiązać krawat?

W tym krótkim przewodniku pokażemy Ci jak się wiąże krawat na trzy klasyczne sposoby. Po obejrzeniu filmów oraz lekturze naszego poradnika szybko posiądziesz umiejętności, które pozwolą uzyskać eleganckie i zgrabne węzły krawatowe na każdą okazję. Zanim zaczniesz obejrzyj nasze filmy oraz rysunkowe instrukcje. Potem stań przed lustrem i zawiąż swój pierwszy węzeł.

Sposoby wiązania krawata

Wybór odpowiedniego węzła jest często podyktowany szerokością krawata, a także okazją, na którą przygotowujesz swoją stylizację. Tą drugą zależność należy potraktować jednak nieco swobodniej, ponieważ ważniejszym jest dobry efekt niż nieformalne zasady. Warto jednak poznać typową charakterystykę poszczególnych węzłów, którą przedstawiamy przed każdym filmem.

Wiązanie krawata na Węzeł Prosty (ang. Four in Hand Knot) - FILM

Węzeł Prosty (ang. Four in hand Knot) – prosty do zawiązani węzeł, który możesz wykonać praktycznie na każdym krawacie. Zarówno wąski śledzik jak i szeroki krawat będzie dobrze wyglądał z tym popularnym węzłem. Unikaj jednak tego sposobu wiązania krawata na bardzo formalne okazje. Jego naturalnym środowiskiem jest biuro, uczelnia lub wyjście ze znajomymi. Charakterystyczną cechą węzła prostego jest jego asymetria.

Jak zawiązać krawat na węzeł prosty, Four in Hand Knot?

Wiązanie krawata krok po kroku:

Wiązanie krawata na węzeł prosty

1. Skrzyżuj krawat tak, aby szerszy koniec był na górze

2. Przełóż szeroki koniec pod spód

3. Ponownie przenieś szeroki koniec na górę

4. Przełóż szeroki koniec przez pętlę wokół szyi

5. Wsuń szeroki koniec pod poziomą pętlę, która jest na górze

6. Zaciśnij i ułóż węzeł. Uformuj małe wgłębienie czyli tak zwaną łezkę


Na tym krawacie wykonaliśmy węzeł prosty

Krawat z grenadyny
Bordowy krawat z grenadyny jest idealny do węzła prostegoWiązanie krawata na Węzeł Pół Windsor (ang. Half Windsor Knot) - FILM

Pół Windsor (ang. Half Windsor Knot) – stosunkowo prosty do zawiązania i niezwykle popularny węzeł, który możesz wykorzystać na każdą okazję. Jego uniwersalność, to także możliwość zawiązania na Pół Windsor krawata o każdej szerokości. Możesz wybrać ten węzeł na wiele formalnych okazji, a także do codziennych zestawów do pracy.

Jak zawiązać krawat na Węzeł pół windsor, Half Windsor Knot?

Instrukcja wiązania krawata krok po kroku:

Wiązanie krawata na węzeł pół windsor

1. Skrzyżuj krawat tak, aby szerszy koniec był na górze

2. Przełóż szeroki koniec pod spodem

3. Wsuń szeroki koniec od góry przez pętlę na szyi

4. Sprowadź szeroki koniec na dół

5. Przełóż szeroki koniec na lewą stronę

6. Wsuń szeroki koniec od spodu przez pętlę na szyi

7. Wsuń szeroki koniec pod poziomą pętlę

8. Zaciśnij i ułóż węzeł. Uformuj małe wgłębienie czyli tak zwaną łezkę


Na takim krawacie wykonasz węzeł Pół Windsor

Krawat do węzła pół windsor

Do tego węzła najlepsze są krawaty z drukowanego jedwabiuWiązanie krawata na węzeł Pełen Windsor (ang. Full Windsor Knot) - FILM

Pełen Windsor (ang. Full Windsor Knot) – klasyczny węzeł krawatowy, którego charakteryzuje symetria i największa wielkość. Wiązanie krawata tą metodą wymaga zatem nieco więcej praktyki, jednak jest wart poświęcenia. Ze względu na swój idealny i pełen elegancji kształt, zawiąż go na uroczystości o wyższym poziomie formalności. Stosuj go z krawatami o szerokości minimum 7 cm.

Jak zawiązać krawat na węzeł pełen windsor, Full Windsor Knot?

Węzeł Windsor - jak się wiąże krok po kroku:

Wiązanie krawata na węzeł pełen windsor

1. Skrzyżuj krawat tak, aby szerszy koniec był na górze

2. Przełóż szerszy koniec od spodu na prawą stronę

3. Przełóż szerszy koniec od góry przez pętlę wokół szyi

4. Sprowadź szerszą część krawata w dół i przenieś ją na lewą stronę

5. Przełóż szerszy koniec od góry przez pętlę wokół szyi

6. Sprowadź szpiczasty koniec w dół na lewą stronę

7. Przełóż szerszą część górą na prawą stronę

8. Przełóż szpiczasty koniec od spodu przez pętlę wokół szyi

9. Wsuń szeroki koniec pod poziomą pętlę, która jest na górze

10. Zaciśnij i ułóż węzeł. Uformuj małe wgłębienie czyli tak zwaną łezkę

 

Który krawat pasuje do tego węzła?

Krawaty męskie

 

Wiązanie krawata

Nie każdy sposób zawiązania krawata może pasować do kształtu i wielkości kołnierzyka w Twojej koszuli. Zwróć uwagę na rozstaw kołnierza, czyli odcinek pomiędzy jego szpicami. Prosta zasada mówi, że im ta odległość jest mniejsza tym węzeł krawata powinien być mniejszy. Zatem do kołnierzyka typu włoskiego nie bardzo pasuje węzeł four in hand. Tutaj lepiej sprawdzi się królewski Windsor. Jako pomoc, przygotowaliśmy grafikę obrazującą tą zależność.


Dobó węzła krawata do kołnierzyka koszuli

Jak zawiązać krawat na podwójny węzeł?

Poznałeś najważniejsze węzły krawatowe, które pozwolą Ci przygotować się do wyjścia w pełni profesjonalnie. Te trzy węzły prawie doskonale wyczerpują tematykę. Możesz jednak spotkać się jeszcze z jednym węzłem, który często spotykamy w stylizacjach dandysów z Włoch na targach Pitti Uomo. Mowa o węźle podwójnym. Znając węzeł prosty z łatwością wykonasz i ten podwójny. To dokładnie ten sam węzeł z tym, że należy dwukrotnie wykonać czynności 2. i 3. naszej instrukcji. W efekcie otrzymasz nieco pełniejszy lecz nadal niesymetryczny węzeł. Jego cechą charakterystyczną jest kaskadowe ułożenie poziomej części węzła.

Co to jest łezka w krawacie?

W ostatnim kroku naszych instrukcji wiązania krawata, poprosiliśmy Cię o uformowanie tak zwanej łezki. Chodzi nam o delikatne wgłębienie wynikające z zaciśnięcia węzła. Ta krawatowa łezka, jest swoistym finiszem i jeśli zrobisz ją z dbałością podkreśli Twój kunszt. Aby ją wykonać, należy zsunąć kciukiem oraz palcem środkowym górną część krawata tuż przy węźle, jednocześnie wsuwając palec wskazujący, który uformuje łezkę.

Nauka wiązania krawatów wymaga odrobiny praktyki. Z pewnością kilka powtórzeń pozwoli Ci osiągnąć zadowalające efekty. Nie bój się spróbować, ponieważ nie jest to trudniejsze niż zawiązanie sznurówek w butach. Poznanie tych trzech podstawowych węzłów da Ci wiele możliwości. Warto tylko pamiętać, że węzeł Pełen Windsor lepiej sprawdzi się na ślubie lub formalnym bankiecie, Węzeł prosty zawiąż do pracy i na luźne spotkania z przyjaciółmi, natomiast Pół Windsor daje największe pole możliwości, ponieważ pasuje praktycznie na każdą okazję.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

pixel