Modne fulary męskie – najlepszy wybór na 2020/21
apaszka męska, fular – co to jest?
Wielu czytelników patrząc na powyższy nagłówek, zastanawia się pewnie czy w klasycznej męskiej elegancji jest miejsce dla apaszki. Wszak, dodatek ten był przez dekady zarezerwowany dla mody damskiej i jego pojawienie się w kontekście mody męskiej można przyjąć z niedowierzaniem, a nawet próbą prowokacji. Wszyscy kojarzymy apaszki jako zwiewny, najczęściej jedwabny materiał, zdobiący damską szyję i dopełniający kobiecą stylizację. W odniesieniu do mody męskiej natomiast apaszek nie należy mylić z szalikami bądź z fularami – bohaterami dzisiejszego artykułu. Okazuje się, że apaszki, choć plasujące się w hierarchii formalności poniżej krawatów i fularów, mogą być ciekawym, choć dosyć ekstrawaganckim dodatkiem, podkreślającym męski, swobodny zestaw. Wykonane z cieplejszego materiału, potrafią również stanowić ochronę przed lekkim wiatrem czy zimnym powietrzem. Apaszki, podobnie jak fulary najlepiej wyglądają w towarzystwie koszuli z rozpiętym na jeden, dwa guziki kołnierzykiem, nieformalną marynarką i ciekawą poszetką. Należy również w tym miejscu przypomnieć, że fular (franc. „foulard”) to wykonana najczęściej z delikatnego, śliskiego jedwabiu mała chusta, wiązana wokół szyi. Historycznie, fular męski (jako ozdobna chustka) zaczął funkcjonować w XIX wieku, przede wszystkim we Francji i Anglii. W XX wieku fular do koszuli zaczęto stosować w mniej zobowiązujących sytuacjach, najczęściej podczas dnia wolnego od pracy, spotkań z przyjaciółmi czy weekendowej wycieczki. Cytat pochodzi z jednego z poprzednich artykułów: Jak wiązać fular
jak wybrać fular?
Powyższe zdjęcie Cary’ego Granta pokazuje, że prawidłowo i ze smakiem dobrany fular, nie musi wcale przytłaczać całego zestawu i świadczyć o ekstrawagancji mężczyzny. Biała koszula, stonowany kolor marynarki i brak poszetki w tym przypadku, tworzą spójną całość i nie tworzą efektu „przebrania”. Zastanawiając się nad wyborem fularu do naszego zestawu, należy zatem wziąć pod uwagę kilka czynników, podobnych do tych, gdy wybieramy krawat czy poszetkę:
- Stopień formalności danego wydarzenia
- Jakość wykonania
- Fakturę i materiał, z którego jest wykonany oraz jego „chwyt”
- Kolor i wzór
- Dopasowanie do innych części zestawu, zwłaszcza koszuli i marynarki
Rozwijając powyższe punkty, należy zauważyć, że fular powinien być dodatkiem, który buduje pewną całość z naszym zestawem, dopełnia go i z nim współpracuje. Nie wysuwa się na pierwszy plan, ale jest zauważalny jako samodzielna i integralna część stylizacji jednocześnie. Decydując się na założenie garnituru i fularu zamiast krawata, pamiętajmy, aby wybrać fular jedwabny – z jednej strony jest to bardzo formalny materiał, z drugiej strony jego „śliski chwyt” jest niezwykle przyjemny dla naszej skóry.
Jeśli chodzi o jakość wykonania fularów, oprócz zwrócenia uwagi na naturalne pochodzenie materiału, z którego jest wykonany, przy zakupie bierzmy pod uwagę również: jakość obszycia jego krawędzi, łatwość ułożenia pod koszulą i spasowanie wzoru na nim.
Jedwabny, burgundowy fular w połączeniu z białą, formalną koszulą i bonżurką (formalną domową marynarką); pinterest.com
Modne fulary męskie
Poszerzając swoją wiedzę o fularach, czytając o ich formalności i uniwersalności, materiałach, z których są uszyte, o regułach łączenia ich z innymi częściami garderoby, nadchodzi czas na zastosowanie tej wiedzy w praktyce. Fulary męskie zdobywają bowiem wielu zwolenników wśród osób nie tylko zainteresowanych klasyczną męską elegancją, ale również wśród mężczyzn, którzy chcą wyróżnić się jakimś niebanalnym akcentem w ubiorze. A sprzyja temu coraz bogatsza oferta sklepów z modą męską, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Niczym ekscentrycznym w dzisiejszych czasach nie jest również zamówienie fularu „na miarę”. Fular do garnituru czy zestawu koordynowanego, zawiązany pod szyją i ułożony pod koszulą, nie jest jeszcze zjawiskiem tak powszechnym, jak krawat, ale dobrze dobrany, podkreśla dużą świadomość stylu mężczyzny i na pewno zwraca uwagę otoczenia.
w zestawie weekendowym z denimową koszulą Pierce’a Brosnana; pinterest.com
PODSUMOWANIE
Podsumowując, należy wspomnieć o wzrastającej świadomości i bardzo pozytywnej tendencji wśród mężczyzn zainteresowanych klasyczną elegancją, dobieraniem dodatków i zwracaniem uwagi na jakość i wykonanie poszczególnych elementów garderoby. Potrafimy już nie tylko odróżnić kiepski garnitur od tego z wyższej półki, umiemy również docenić wygodę koszuli szytej na miarę, coraz większą przyjemność sprawia nam dobieranie dodatków.
I mamy właśnie nadzieję, że jako Pewienpan.pl przyczyniamy się do tego, że „dodatki” nie są już rozumiane tylko jako: pasek, buty i ewentualnie krawat, ale również jako poszetka czy właśnie fular. I ostatnia uwaga: fular „nie postarza”, on dodaje dostojności:)
A po wszystkie fulary, zapraszamy tutaj: FULARY