100 dni na zwrot

DARMOWA DOSTAWA od 50,00 zł

Zamów telefonicznie+48725402560
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Modne krawaty męskie

2020-03-04
Modne krawaty męskie

Hmm, modne krawaty. Modne czyli jakie? Wąskie czy szerokie? Jedwabne czy wełniane? Gładkie czy wzorzyste? Obecnie, producenci męskich dodatków oferują mężczyznom właściwie wszystkie rodzaje krawatów. Krawat, który jest wykonany z dobrej jakości materiału i dobrze zawiązany pod szyją, nadaje mężczyźnie powagi i szyku. Sprawia również, że jego wizerunek wśród najbliższego otoczenia staje się bardzo korzystny. Świetnie, kiedy krawat jest zakładany z własnej woli (nawet, kiedy inni uznaliby, że dana okazja czy sytuacja tego nie wymaga), a nie jest podyktowany na przykład obowiązkami zawodowymi. Perfekcyjnie, kiedy krawaty są naszą pasją. Co zrobić, żeby tak się stało? Jak wybrać krawat? Mam nadzieję, że poniższy poradnik zainteresuje nie tylko początkujących, ale również i tych, którzy w swoich garderobach mają dziesiątki świetnych krawatów jedwabnych, grenadynowych, wełnianych czy lnianych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej rodzajom krawatów.

Rodzaje krawatów

Przyjmijmy, akurat w tym fragmencie tekstu, że potrzebujemy jeden, jak najbardziej uniwersalny krawat, który będzie przez nas używany przy większości okazji. Załóżmy również, że taki krawat regularnie byłby oddawany do pralni i po każdym jego zawiązaniu, byłby rozwiązywany i przechowywany w odpowiednich warunkach (swobodnie powieszony lub zwinięty w rulonik – sugerowany sposób dbania o na przykład krawaty grenadynowe, ze względu na możliwość ich rozciągnięcia). Przy tych kilku wymaganiach, idealny okazuje się być jedwabny, granatowy krawat o szerokości 8 – 8,5 cm (szerokość krawata dostosowujemy do szerokości klap marynarki). Może być gładki, w delikatny, subtelny wzór lub w kropki. Ważne, żeby pomimo swojej uniwersalności, był wykonany z dobrej jakości materiału i nie odciągał uwagi od twarzy właściciela.


Krawat jedwabny ryps

Alternatywnie, możemy wybrać również krawat zielony lub burgundowy, ewentualnie subtelny czerwony. Kolory te są również uważane za bardzo uniwersalne i będą odpowiednie do garniturów granatowych, szarych czy grafitowych, co ilustrują poniższe przykłady:

Krawat w butelkowej zieleni z drobną, prawie niewidoczną fakturą w kropki

Krawat w odcieniu zgaszonej czerwieni w towarzystwie koszuli z kołnierzykiem na szpilkę i w dwurzędowym garniturze w paski

Oczywiście, jeśli chodzi o krawaty jedwabne, czyli z reguły krawaty eleganckie, wybór nie kończy się na bezpiecznych kolorach i wzorach. Do dyspozycji mamy na przykład krawaty w ornamenty, pasy „regimental” czy we wzory „paisley”, które powinny być jednak dobierane ostrożnie, ponieważ mogą one stać się centralnym punktem zestawu, na który danego dnia się zdecydujemy. Wybierając krawat w odważny, nietuzinkowy wzór, starajmy się, żeby nasz garnitur i koszula były bardziej stonowane, co nie znaczy nudne. Nie zapominajmy również o kolejnym dodatku w męskiej szafie, czyli o poszetce. Umiejętne ułożenie tej niepozornej chusteczki (może być również wykonana z jedwabiu lub lnu, czy bawełny) pozwoli jeszcze bardziej wyeksponować krawat i podkreślić jego wartość poprzez korespondencyjność wzorów czy kolorów. Pamiętajmy, żeby krawat i poszetka nie były wykonane z tego samego kawałka materiału (niestety takie „zestawy są jeszcze w sprzedaży i na półce leżą obok fabrycznie zawiązanych much czy krawatów na gumkę).


Brązowy krawat z jedwabiu

Jeśli gładki jedwabny krawat wydaje nam się zbyt nudny, a powyższy krawat w ornamenty zbyt odważny, z pomocą przychodzi tu nam wspomniany wcześniej krawat w pasy (tzw. „regimental tie). Jego historia wywodzi się z chęci wyróżnienia się i zamanifestowania przynależności do danego stowarzyszenia, bractwa czy klubu. Takie konotacje czynią krawat w pasy idealnym dodatkiem do zestawów koordynowanych, składających się (w odróżnieniu od garnituru) z marynarki i spodni w różnuch kolorach, a często również uszytych z innych materiałów. Na najbardziej klasyczny i elegancki zestaw koordynowany składają się: wełniana granatowa marynarka (często przyozdobiona złotymi guzikami z herbem klubu), szare lub grafitowe spodnie, biała koszula oraz oczywiście krawat w pasy. Poniższe zdjęcie to ilustracja jedwabnego krawata klubowego (może być również wykonany z innych materiałów, wspomnianych już wcześniej).


Krawat „klubowy” w towarzystwie dwurzędowej marynarki ze złotymi guzikami, białej koszuli i lnianej poszetki

Teraz trochę kontrowersji – krawat we wzór „paisley”. Wzór ten, nazywany inaczej „indyjskim” świadczy niemal zawsze o dużej pewności siebie noszącego go dżentelmana. Miejmy oczywiście nadzieję, że wybór krawata o tak nietuzinkowym wzorze jest świadomą decyzją mężczyzny, który w obszarze klasycznej elegancji czuje się bardzo dobrze i umie nie przytłoczyć reszty zestawu tak wyszukanym krawatem. Krawat w „paisley” dobierzmy do gładkiego garnituru i koszuli, mając na uwadze, że i tak, krawat będzie grał pierwszoplanową rolę.


Krawat wzór paislay

Do tego momentu, skupialiśmy się raczej na wzorach krawatów (a i tak, żeby je wszystkie opisać i pokazać nie starczyłoby kartek w „Wordzie”), aniżeli na materiałach z jakich są wykonane. Materiałów, z których szyje się krawaty może nie ma aż tak wiele jak wzorów, które na nich możemy zobaczyć, jednakże krawaty wełniane, z grenadyny, lnu czy shantungu również mają swoich zwolenników. I to wcale nie jest małe grono.


Krawat bordowy bez podszewki

Krawat męski jedwabny to tak jak wspomnieliśmy „must have” w męskiej szafie, ale to właśnie krawat z grenadyny jest wytrychem, który otwiera wszystkie drzwi w świecie prawdziwej elegancji. Grenadyna (możemy wyróżnić 2 główne rodzaje grenadyny – „garza fina” i „garza grossa”) jest jak kameleon, jeśli chodzi o materiał, z którego szyty jest krawat. Taki krawat możemy zastosować zarówno w zestawach formalnych (na przykład granatowy garnitur jedno – lub dwurzędowy, biała koszula, czarne oksfordy) jak i w zestawach, w których moglibyśmy wybrać się na wieś na polowanie. Wyobraźmy sobie tweedową marynarkę, wełniane flanelowe spodnie, niebieską koszulę z materiału oxford i zielony krawat z grenadyny. W takim zestawie, na pewno nie wrócimy głodni z polowania. Nie zapominajmy oczywiście, że krawat z grenadyny nie służy nam tylko albo do okazji formalnych i zupełnie nieformalnych, ale również sprawdza się, jeśli chodzi o zestawy półformalne czy nawet w obszarze casual.


Krawat z grenadyny (lżejsza „garza fina”) w zestawie półformalnym z garniturem w tzw. „paski kredowie” i koszulą oxford

Jak wybrać krawat?

Dopasuj go do garnituru! Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać... Wybierając krawat, należy wziąć pod uwagę okazję, na którą się wybieramy oraz pozostałe elementy naszego ubioru. Aby być „ubranym, a nie „przebranym”, na początku swojej przygody przygody z elegancją, należy wybierać rzeczy klasyczne, ponadczasowe, które nie opierają się rokrocznym modom. Pomarańczowy, neonowy garnitur, który nam się bardzo podoba i jest dziś modny, za rok będzie niestety okupował dno naszej szafy. Kupując rzeczy klasyczne pamiętajmy, że ważniejsza jest ich jakość niż ilość. Na początek zadbajmy o bazę, którą stworzyłyby:

  • Klasyczny, jednorzędowy, granatowy garnitur
  • Klasyczny, jednorzędowy, szary garnitur
  • Klasyczne koszule do garnituru bez zbędnych ozdobników (koszule z ozdobnikami – podwójny kołnierzyk, 2 razy więcej guzików na plisie niż zwykle, kontrastowe mankiety – możemy kupić, ale w nich nie chodźmy)
  • Czarne i brązowe buty oxford, koniakowe półbuty typu brogues
  • Pasujące kolorystycznie paski
  • Poszetki męskie (biała lniana – najbardziej uniwersalna, inne kolorowe)
  • Kilka par spodni chino
  • 2 marynarki sportowe (letnia i jesienna)

krawat, koszula, garnitur, poszetka – jak to połączyć?

Kiedy wyżej wymienione elementy naszej szafy zostały już skompletowane i możemy, dzięki ich uniwersalności, swobodnie je ze sobą łączyć, pozostał wybór krawata. Do biznesowego granatowego lub szarego garnituru, postawmy na sprawdzony, subtelny wzór, który pozwoli nam skupić uwagę rozmówcy na sobie, a nie na naszym ubraniu.

Podobny zestaw sprawdzi się również przy okazji rozmowy kwalifikacyjnej czy w sytuacji, kiedy jesteśmy gościem na weselu czy bankiecie. Pamiętajmy, dobrze ubrany mężczyzna wyróżnia się z tłumu dobrze dopasowanym garniturem, „łęzką” (z ang. „dimple”) w krawacie, wypolerowanymi butami i białą, schludnie ułożoną poszetką. Nie musi już wtedy zakładać krawata o nikczemniej szerokości, podkoszulki pod koszulę z krótkim rękawem i paska, zapiętego na ostatnią, dorobioną dziurkę.

W sytuacjach bardziej swobodnych, nieformalnych, możemy sobie pozwolić na również nieformalne krawaty, takie jak na przykład „knit” (nieformalny krawat dziergany, najczęściej o szerokości nieprzekraczającej 6 cm), które wystąpiły nawet w filmie o przygodach pewnego, znanego agenta Jej Królewskiej Mości.



Daniel Craig jako James Bond w beżowym, lnianym garniturze i brązowym krawacie typu „knit” (za Pinterest.com)

Innym, wspomnianym już typem krawata na nieformalne okazje może być krawat, tzw. shantung. Jego „aparycja” może być dla niektórych kontrowersyjna (na pierwszy rzut oka wydaje się, że materiał krawata jest w wielu miejscach „pozaciągany”), ale ma swój urok, zwłaszcza w zestawach jesiennych i zimowych.

Poniższe zdjęcia pokazują krawaty wykonane z szantungu i grenadyny. Są to zestawy sportowe, nieformalne, idealne na tzw. „casual Friday”, spotkanie z przyjaciółmi czy obiad w restauracji.

Krawat typu „szantung” z jesienną marynarką w drobną kratę, koszulą oxford i granatowymi jeansami


Krawat z grenadyny „garza fina” wraz ze sportową marynarką i beżowymi, bawełnianymi spodniami chino

Jak zawiązać krawat?

Krawat wiążemy schludnie, pamiętając, żeby zapiąć ostatni guzik w koszuli i ściagnąć dokładnie krawat przy kołnierzyku. Jeśli czujemy ucisk na karku, musimy niestety wymienić koszulę na rozmiar większą. Naczelną zasadą wiązania krawata jest również jego długość po zawiązaniu, która powinna sięgąć do klamry naszego paska. Zasada ta nie obowiązuje, kiedy nosimy spodnie z wysokim stanem. W takiej sytuacji możemy sobie pozwolić, aby krawat sięgał niżej niż do pasa spodni. Jeśli nie akceptujemy takiego rozwiązania, pozostaje skrócić krawat do pożądanej długości. Obraz daje więcej niż 1000 słów, więc poniżej odnośnik do instrukcji „krok po kroku” – jak zawiązać krawat na 3 najbardziej popularne sposoby:


JAK ZAWIĄZAĆ KRAWAT

PODSUMOWANIE

Na początku artykułu zastanawialiśmy się, jakie właściwie są te „modne krawaty”. Okazuje się, że modny krawat to krawat klasyczny i ponadczasowy, którego materiał, jakość wykonania oraz uniwersalność pozwala na jego wykorzystanie przy wielu okazjach. Klasyczny, wartościowy krawat posiada szereg cech, które pozwalają odróżnić go od dostępnych produktów niskiej jakości, takie jak:

  • Wykonanie z naturalnego materiału bez sztucznego (poliestrowego) połysku
  • Szerokość dostosowana do klap marynarki (ale nie mniej niż 7 cm dla krawatów eleganckich i nieformalnych oraz nie mniej niż 5 cm dla krawatów, typu knit) – optymalnie 8,8-5 cm dla dżentelmena o średniej budowie ciała
  • Modny krawat to krawat klasyczny, bez względu na to czy był rok 2000, jest 2020 czy będzie 2030
  • Eleganckie krawaty z dobrych materiałów są droższe niż średnia rynkowa
  • Łatwość wiązania krawata (po rozwiązaniu nie powinna tworzyć się pętla)

A po wszystkie klasyczne krawaty, zapraszamy tutaj.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

Szary krawat z jedwabnej grenadyny

Szary krawat z jedwabnej grenadyny

289,00 zł brutto578 pkt.
Biała koszula męska z oxfordu, slim

Biała koszula męska z oxfordu, slim

319,00 zł brutto638 pkt.
pixel