Szycie na miarę
Mówi się, że prawdziwy mężczyzna musi zbudować dom, spłodzić syna oraz zasadzić drzewo. Ja dodałbym jeszcze jedno – prawdziwy mężczyzna musi choć raz odwiedzić krawca i uszyć garnitur na miarę. Chciałbym, aby takie doświadczenie na stałe uzupełniło to popularne zdanie mówiące o kwintesencji męskości.
Atelier krawieckie Marcina Bogusławskiego mieści się w Łodzi. To włókiennicze miasto niegdyś słynęło z licznych pracowni krawieckich, a teraz pracownia przy Nawrot 7, choć zupełnie współczesna i prowadzona przez młode pokolenie jest tutaj jedną z ostatnich. Przed laty niemal na każdej ulicy w centrum miasta znajdowały się pracownie żydowskich krawców, spodniarzy, kuśnierzy czy szewców. Brak konfekcji w sklepach, było paliwem dla tych małych warsztatów. Garnitury, płaszcze, spodnie, kamizelki, wszystko szyte na miarę. Należy podkreślić, że wówczas skorzystanie z usług krawca nie było niczym nadzwyczajnym i ekskluzywnym. Zapotrzebowanie na usługi krawieckie było powodem do szkolenia nowych adeptów. Jeszcze w latach 90. w Łodzi istniały dwie szkoły ponadpodstawowe, które szkoliły przyszłych krawców i szwaczki, dzięki czemu kadry rzemieślniczej w nie brakowało.
Absolwentem jednej z nich jest Marcin Bogusławski, który szkolił się pod okiem Kazimierza Pery – krawca, konstruktora odzieży oraz wspaniałego pedagoga. Jak wspomina Bogusławski:
„Początkiem mojej przygody z krawiectwem była stara maszyna do szycia stojąca w domu dziadka. To ona była moją najlepszą zabawką, przy której spędzałem wolne chwile. Zaczynałem od szycia samą igłą bez nici, rysując w ten sposób linearne wzory na kartce.”
I tak, naturalnym wyborem po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnym Zgierzu, był Zespół Szkół Odzieżowych nr 1. w Łodzi przy ulicy Irysowej 2. Technikum odzieżowe zakończone maturą oraz egzaminem dyplomowym było przepustką do dalszego rozwoju w ukochanym zawodzie.
Po prawie dwudziestu latach w zawodzie krawca i konstruktora, pracując w kilku zakładach odzieżowych, Bogusławski otwiera w 2016 roku butik męski „Pewien Pan” oraz własną pracownię krawiecką w Łodzi. Tak spełnia się Jego marzenie o powrocie tradycyjnego krawiectwa, którym jeszcze kilkanaście lat temu stała Łódź.
Szycie garniturów na miarę
Wydawałoby się, że w dobie bardzo szerokiej oferty garniturów konfekcyjnych, istnienie pracowni krawiectwa miarowego jest bezzasadne. Jakość gotowych garniturów jest bardzo wysoka, a dostępność rozmiarów zaspokaja zapotrzebowanie Klientów. Zatem czy pracownia krawiectwa miarowego w dzisiejszym świecie ma sens? Tak na to pytanie odpowiada Marcin Bogusławski:
„Garnitur szyty na miarę jest w dzisiejszych czasach dobrem luksusowym, na które jednak stać już wielu z nas. Znudziły nam się szablonowe rozwiązania, a świadomość mody oraz stylu niezwykle wzrosła. Mężczyźni chcą doświadczyć przygody, którą jest wizyta u krawca. Dzięki temu rośnie poczucie wartości, które w dzisiejszym życiu jest nam bardzo potrzebne”.
Pracownia Marcina Bogusławskiego stawia na jakość tkanin, dobrą konstrukcję oraz wielką wartość, którą jest rzemiosło. Synergia tych trzech elementów owocuje powstaniem wyjątkowego wyrobu. Każdy Klient otrzymuje za swoją cierpliwość, przychodzenie na przymiarki oraz oczywiście wynagrodzenie dla krawca piękny wyrób. To w pełni spersonalizowany garnitur, który Klient tworzył wraz z krawcem podczas spotkań. Zobaczcie niżej jak wygląda taka przygoda.
Pierwsze spotkanie u krawca
Termin pierwszego spotkania zwykle jest umawiany telefonicznie. Dla każdego Kliena krawiec zarezerwuje określony czas – około 2 godzin. Spotkanie rozpoczyna się od wstępnej rozmowy, na której określane są potrzeby i oczekiwania Klienta. Na tej podstawie Klientowi są prezentowane tkaniny, z których później powstanie garnitur. Na półkach atelier znajduje się kilkadziesiąt katalogów tkanin z Włoch, Szkocji i Anglii. Są podzielone ze względu na przeznaczenie oraz porę roku. Znajdują się tutaj zarówno tkaniny wełniane w najbardziej klasycznych męskich deseniach i kolorach, jak i ekscentryczne wzory, które zaspokoją najbardziej wymagających mężczyzn.
Kiedy zostanie wybrana tkanina, ustalane są kolejne detale. Z kilku próbników wybiera się podszewkę. To najbardziej ulubiony moment dla Klienta podczas pierwszego spotkania. Mnogość oraz atrakcyjność wzorów podszewek jest zaskakująca. Klient może wybrać podszewkę nawiązującą na przykład do Jego hobby. Zaskakujące, jak klasyczny granatowy garnitur nabiera wartości, kiedy posiada atrakcyjną podszewkę.
Kolejny krok to ustalenie fasonu garnituru lub smokingu. Omawiany jest sposób zapięcia, kształt i szerokość kołnierza, a także wykończenie krawędzi, kształt kieszeni, ilość rozporków na tyle. Można powiedzieć, że Klient wraz z krawcem projektują przyszły wyrób.
Łódzka pracownia szyje modne garnitury męskie dwiema metodami. Metoda pierwsza to garnitur uszyty w nowoczesnej technologii z zastosowaniem wkładów klejowych oraz płótna w obszarze klatki piersiowej. Taki garnitur ma dość lekką konstrukcję, która bazuje przede wszystkim na właściwościach tkaniny, z której uszyty jest garnitur. Druga metoda zwana bespoke jest kontynuacją klasycznego krawiectwa jak sprzed lat. Garnitur w dużej części jest szyty ręcznie. Konstrukcja opiera się na płóciennych wkładach, które modelują kształt garnituru. Garnitur szyty tą metodą jest droższy około 30%. O wyborze metody decyduje Klient.
Teraz już czas na pobranie miary. To zadanie wyłącznie dla krawca i trwa dosłownie kilka minut. Na tej podstawie zostaje przygotowane zamówienie. Następne spotkanie za kilka tygodni.
Pierwsza przymiarka garnituru
Po kilku tygodniach oczekiwania przychodzi czas na przymiarkę garnituru. Spotkanie umawiane jest telefonicznie na konkretny dzień i godzinę. Należy sobie zarezerwować około 30 minut, podczas których sprawdzana jest konstrukcja, czyli prawidłowa układalność garnituru. Szyjąc metodą na lekkiej konstrukcji zwykle garnitur jest już wykonany w około 70 %. Ma już kołnierz, rękawy oraz luźno wszytą podszewkę. Krawiec dopasowuje długość spodni, rękawów oraz koryguje dopasowanie marynarki. Na następne spotkanie garnitur będzie gotowy do odbioru.
Inaczej jest w przypadku metody bespoke gdzie na pierwszej przymiarce garnitur ma tylko jeden rękaw, a kołnierz stanowi jedynie jego spodnia warstwa wykonana z wełnianego filcu. Brakuje także podszewki, a cały garnitur posiada dziesiątki białych nitek zwanych fastrygami. W przypadku szycia metodą bespoke, więcej będzie widać na drugiej przymiarce.
Druga przymiarka garnituru
Jak wynika z wcześniejszego akapitu, drugą przymiarkę organizuje się głównie w metodzie bespoke, ponieważ złożoność tej technologii oraz jej pracochłonność, wymaga większej ilości etapów.
Do drugiej przymiarki garnitur ma już oba rękawy, kołnierz, a także podszewkę. To moment na ostatnie szlify. Upewniamy się, że garnitur jest wygodny oraz dobrze leży na sylwetce. Zalecamy, aby do drugiej miary Klient posiadał właściwe obuwie oraz koszulę z długim rękawem. Pozwala to, na spasowanie długości spodni oraz kontrolę właściwej długości rękawów.
Po tym spotkaniu garnitur jest wykańczany. Jeszcze doszycie guzików, ostatnie prasowanie i.... Odbiór garnituru szytego na miarę
Zawsze z dużą radością wykonujemy telefon do Klienta, w którym informujemy, że garnitur jest gotowy. Dzień, kiedy Klient przychodzi do naszego atelier w celu odbioru, jest ekscytujący. W końcu razem zobaczymy efekt wspólnej pracy krawca i Klienta.
Właściciel garnituru udaje się do przebieralni, w której zawieszony na drewnianym kamerdynerze czeka gotowy garnitur. Tradycją Marcina Bogusławskiego jest osobiste założenie marynarki na Klienta. Pan Marcin także osobiście przecina zabezpieczenia kieszeni piersiowej, w której za chwilę pojawi się elegancka poszetka. To jest finał kilku spotkań oraz długiego procesu szycia garnituru. Skończyła się jedna historia, a zaczyna kolejna.
Szycie koszul na miarę
W pracowni przy Nawrot 7, obok garnituru możesz także zamówić koszulę szytą na miarę. To ekskluzywna usługa, której efektem jest posiadanie idealnie dopasowanej oraz spersonalizowanej koszuli. Wielu Klientów po uszyciu pierwszej koszuli, wraca po kolejną. Czemu szycie koszul męskich jest lepszym wyborem, niż zakup gotowej ze sklepu? Spróbujemy wyjaśnić.
Kiedy Marcin Bogusławski otwierał swoją pracownię powiedział:
„Wizyta w atelier ma być dla mężczyzny miłą przygodą. Klient musi wiedzieć o swojej szytej na miarę koszuli tyle, co o własnym samochodzie. Tylko wówczas dostrzeże te subtelne niuanse, które czynią koszulę na miarę, że jest wyjątkowa”.
Zasiadamy więc w naszych zielonych fotelach i rozpoczynamy od wyboru tkaniny na koszulę. Paleta ponad 100 wzorów umożliwia wybór koszuli na wiele okazji. Są tutaj wysokiej jakości czyste bawełny z włoskich oraz czeskich tkalni. Tkaniny gładkie oraz te w klasyczne wzory. Dominują biele i błękity. Zanim zdecydujesz, z jakiej tkaniny uszyjemy Twoją koszulę, dowiesz się o ich właściwościach, ponieważ każda z tkanin różni się splotem i wagą. Dzięki temu podejmiesz bardziej świadomą decyzję.
W kolejnym kroku dobieramy kołnierz. Mimo że w kolekcji jest ich ponad czterdzieści, staramy się zaprezentować jedynie 3-4 wzory. To ułatwia Klientowi dokonanie wyboru.
Inny kołnierz dla osoby tęgiej a inny dla mężczyzny o smukłej budowie ciała. Jeśli Klient lubi kołnierze na guziki, czyli tak zwane button down, mamy do zaproponowania aż trzy warianty takich zapięć. Miłośnikom bardzo klasycznego stylu proponujemy elegancki kołnierz typu pin collar.
Przychodzi czas na mankiety. Tutaj zaczynamy od tego, czy ma mankiet ma być zapinany na spinki, czy guziki. Do wyboru jest kilka kształtów wywijanych mankietów francuskich oraz nieco więcej tych zapinanych na guziki. Jednym z najbardziej charakterystycznych mankietów jest niezwykle elegancki mankiet koktajlowy, znany przede wszystkim z historycznych filmów lub szpiegowskiej klasyki o agencie 007.
Kolejnymi elementami personalizującymi koszulę szytą na miarę są guziki oraz możliwość zamówienia haftowanego monogramu. Klient może zdecydować o kształcie oraz kolorze guzika i monogramu. Odbywa się to na podstawie próbników, które bardzo pomagają w podjęciu decyzji.
Teraz krawiec pobiera miarę na koszulę. Spisujemy podstawowe wymiary ciała Klienta, a także ustalamy poziom dopasowania koszuli. Ciekawostką jest, że przy szytej na miarę koszuli lewy mankiet ma większe obwody niż prawy. Wynika to z faktu, że zwykle na lewym ręku nosimy zegarek. Dlatego chcemy stworzyć nieco więcej miejsca, aby mankiet koszuli swobodnie nachodził na zegarek.
W zależności od sylwetki decydujemy o sposobie jej dopasowania. Dla sylwetek szczupłych stosujemy zaszewki na plecach, a dla osób otyłych dodatkowe zakładki na karczku, aby dodać więcej komfortu podczas ruchu rękoma.
Koszula uszyta na miarę ma spełniać kilka warunków:
- Kształt kołnierzyka ma odpowiadać proporcjom szyi i głowy, ponadto być dopasowany do okazji oraz tego, czy Klient będzie nosił muchę, czy krawat.
- Długość rękawa ma być tak dopasowana, aby nie tworzył się nadmiar tkaniny nad mankietem.
- Obwód mankietu dopasowany tak, aby zatrzymywał się nad nadgarstkiem.
- Długość koszuli nie za krótka. Zależy nam, aby koszula nie wychodziła ze spodni podczas codziennych aktywności.
- Koszula nie może opadać na ramionach. Szukamy punktu styku ręki z ramionami.
Przygotowanie zamówienia na koszulę trwa około godziny. To dobrze wykorzystany czas, który zaowocuje idealnym wyrobem. Czy teraz widzisz różnicę pomiędzy koszulą ze sklepu, a tej od krawca?
Jak długo szyje się koszule i garnitury?
Krawiectwo miarowe opiera się na rzemieślniczej pracy rąk ludzkich. Nie zależy nam na szybkim tempie, a na jakości. Wystarczy spojrzeć na to, ile trwa spotkanie z krawcem w celu przygotowania zamówienia na koszule męskie do garnituru czy garnitur, a można zrozumieć, że mamy do czynienia z procesem tworzenia. Każdy garnitur czy koszula to całkiem nowa historia. Nie ma powtarzalnych sylwetek.
Pracownia Bogusławskiego realizuje zamówienia na garnitury w czasie 8-10 tygodni. Okres ten może być dłuższy w zależności od ilości aktualnych zamówień. Oczywiście zdarza się, że niektóre realizacje są wykonywane priorytetowo i znacznie szybciej. Jednak dwa i pół miesiąca, to realny okres. W ten czas wlicza się oczekiwanie na dostawę tkanin oraz zgranie terminów przymiarek. Dużo szybciej realizowane są zamówienia na koszule. Standardowy czas oczekiwania wynosi 3-4 tygodnie. Można jednak poprosić o szybszy termin (nawet 5 dni), należy jednak liczyć się z koniecznością dopłaty do regularnej ceny. Warto jednak poczekać, ponieważ dobre rzeczy nie znoszą pośpiechu. Zanim zdecydujesz się na uszycie garnituru lub koszuli, skorzystaj z możliwości odwiedzenia pracowni w Łodzi. Obejrzysz próbniki tkanin, porozmawiasz o terminach, poznasz aktualne cenniki. Personel sklepu zaprezentuje Ci aktualne realizacje. Na takie spotkanie nie musisz się umawiać. Pozwoli Ci to lepiej przygotować się do przygody, jaką jest szycie garniturów na miarę.