100 dni na zwrot

DARMOWA DOSTAWA od 50,00 zł

Zamów telefonicznie+48725402560
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zawiązać muchę?

2020-03-11
Jak zawiązać muchę?

Muszka na szyi mężczyzny jest czymś naprawdę ekstra. Podkreśla świadomość mężczyzny, czyni go bardziej elegantszym, sprawia wrażenie prawdziwego profesjonalisty. Dla jednych jest wyzwaniem, ponieważ wymaga umiejętności zawiązania. Dla innych mucha to świetna alternatywa do krawata.

Zabieramy Was na drugą stronę męskiej elegancji, gdzie najważniejszym akcesorium jest wiązana mucha. Chcemy przed Wami odkryć zalety jej noszenia oraz odczarować mit, że wiązanie muchy jest zbyt trudne.

Na zachętę obejrzycie film, w którym pokazaliśmy jak proste jest zawiązanie muchy. Może pierwsze obejrzenie naszego tutorialu nie rozwieje wszelkich wątpliwości w Wasze umiejętności, dlatego włączcie wideo ponownie. Pamiętajcie, że nawet słonia można nauczyć tańczyć!

Wiązanie muchy krok po kroku

Kolejne kroki wiązania muchy

 1. Zawieś muszkę na szyi. Prawa strona musi być dłuższa.
 2. Skrzyżuj obie strony muszki.
 3. Przełóż od spodu prawy koniec i połóż go na lewym ramieniu. Zaciśnij węzeł.
 4. Uformuj lewą stronę na kształt muchy.
 5. Przełóż prawy koniec nad uformowaną muszką, niech wisi swobodnie w dół.
 6. Złap razem wyłogi uformowanej muszki.
 7. Przełóż prawy koniec przez otwór, który powstał pod spodem.
 8. Powoli formuj muszkę.

Zakładanie muszki

Przygotowując ten tekst przeczytałem na stronach Wikipedii zdanie, że w drugiej połowie XX wieku mucha została uznana, za przejaw konserwatywnego liberalizmu w modzie. Jeśli mam to rozumieć za przejaw idei wolnościowej w męskiej stylizacji niech tak będzie, jednak czy to nie przesada? Czy naprawdę założenie muchy do koszuli jest tak bardzo nietypowe, że wymaga nawiązania do górnolotnych idei? Według mnie nie.

Kiedy zakładamy muchę? Dla większości z nas mucha do wiązania jest elementem stroju formalnego. Sięgamy po nią przygotowując się na weselne przyjęcie, świąteczne spotkania oraz większe imprezy o zdecydowanie formalnym stylu. Oznacza to, że w naszej opinii mucha przewyższa krawat pod kątem formalności. Jest to prawdziwe stwierdzenie, ponieważ podstawowymi ubraniami, do których zawsze zakłada się muchę jest smoking i frak. W pierwszym przypadku obowiązkowo mucha w kolorze czarnym (black tie) natomiast do fraka tylko mucha biała (white tie).

Zobaczcie jednak, że nie tylko wieczorna uroczystość jest idealną dla założenia muchy. Skoro jest ona substytutem krawata z powodzeniem można ją nosić także w ciągu dnia. I tak robi wielu mężczyzn, którzy nie znoszą powiewających na wietrze krawatów! Zauważyłem, że muchy w ciągu dnia noszą głównie prawnicy, lekarze, artyści oraz osoby o wyraźnie silnym charakterze. Czyżby mucha na szyi stanowiła swoisty amulet lub symbol oryginalności? Musicie to sprawdzić sami.

Zanim jednak sięgniecie po pierwszą muchę przyda Wam się krótki przewodnik. W kilku punktach najważniejsze informacje na ich temat.

 1. Są dwa podstawowe kształty much męskich:
  • diament z języka angielskiego diamond tip - mucha której boki są szpiczaste, przypominające szlif diamentu
  • prosta lub inaczej zwana „nietoperz” lub z języka angielskiego classic butterfly
 2. W ciągu dnia lepiej sprawdzają się muchy z tkanin matowych lub o stosunkowo stonowanej kolorystyce i wzornictwie, natomiast wieczorem lepszym wyborem są muchy o mocniejszych barwach oraz wyrazistych wzorach tkanin.
 3. Do smokingu zawsze zakładamy muchę czarną (ang. black tie), a do fraka muchę białą (ang. white tie).


Mucha do wiązania ale z regulatorem obwodu szyi

Najbardziej klasyczna wersja wiązanej muchy jest w postaci jednego elementu. Jej długość należy dobrać do obwodu szyi co może stanowić spore utrudnienie. Chodzi o znalezienie idealnego rozmiaru, który po zawiązaniu da nam idealną pozycję więzła. Mucha nie może być ani zbyt ciasna ani za luźna. Dlatego popularnym rozwiązaniem stosowanym na całym świecie jest zastosowanie regulatora obwodu szyi. Taką muchę można dopasować do każdego rozmiaru szyi, dzięki czemu węzeł jest zawsze w idealnym miejscu. Takie rozwiązanie daje możliwość założenia muszki bez konieczności jest rozwiązywania, dając jednak ten pożądany efekt nieregularności i delikatnej asymetrii, które tak cenimy w wiązanych muchach.Zdecydowałeś, że dzisiaj założysz krawat?

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

Zielona mucha wiązana

Zielona mucha wiązana

109,00 zł brutto218 pkt.
Mucha wiązana - czarna

Mucha wiązana - czarna

109,00 zł brutto218 pkt.
Mucha wiązana - czarna w szpic

Mucha wiązana - czarna w szpic

109,00 zł brutto218 pkt.
Mucha wiązana brązowo-srebrna

Mucha wiązana brązowo-srebrna

109,00 zł brutto218 pkt.
Granatowa mucha w drobne kropki

Granatowa mucha w drobne kropki

109,00 zł brutto218 pkt.
pixel