100 dni na zwrot

DARMOWA DOSTAWA od 50,00 zł

Zamów telefonicznie+48725402560
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Krawat i poszetka- jak ze sobą łączyć?

2020-09-29
Krawat i poszetka- jak ze sobą łączyć?

KRAWAT I POSZETKA

Kompletując męską, elegancką garderobę, zaczynamy zwykle swoje poszukiwania od dobrze skrojonych garniturów, białych i błękitnych koszul oraz klasycznych czarnych lub brązowych butów. Nie jest oczywiście rzeczą łatwą znaleźć wszystkie, odpowiadające nam ceną i jakością wymienione wyżej elementy, ale kiedy już zagoszczą one w naszej szafie, przychodzi czas na dodatki. Semantycznie, słowo „dodatek” może kojarzyć nam się z czymś nadprogramowym, drugoplanowym, a nawet marginalnym, nieistotnym. W przypadku jednak takich akcesoriów klasycznej męskiej elegancji jak bohaterowie dzisiejszego artykułu – krawaty i poszetki, termin „dodatek” ma wydźwięk jednoznacznie pozytywny. Oznacza bowiem dopełnienie naszego ubrania. Dobrej jakości krawat wraz z poprawnie zestawioną z nim poszetką, potrafią zbudować wizerunek mężczyzny świadomego swojego stylu, pewnego siebie i zwracającego uwagę na detale. Dobierając poszetkę do krawata, należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że nasz zestaw będzie prezentował się spójnie i stworzy wrażenie komplementarnej całości. Krawat i poszetka pozwolą nam wtedy stworzyć nasz własny, klasyczny i profesjonalny portret.

Jedwabny krawat w geometryczny wzór
Przykład pięknego jedwabnego krawata z klasycznym wzorem z oferty sklepu Pewienpan.pl

JAK DOBRAĆ POSZETKĘ?

Kiedy wychodząc z domu, decydujemy się zawiązać pod szyją krawat i chcemy dobrać do niego poszetkę, najbezpieczniejszym (ale oczywiście niejedynym) rozwiązaniem będzie wybór białej, lnianej chusteczki ułożonej po prezydencku bądź w tzw. puff. Trzy najbardziej popularne sposoby złożenia poszetki są dostępne w jednym z poprzednich artykułów pod linkiem:

Biała, lniana poszetka wygląda dobrze zarówno w zestawach eleganckich (zamiast lnu można w nich również użyć jedwabiu), jak i casualowych ze względu na swój nieformalny charakter.

Mężczyzna w dwurzędowym garniturze granatowy tenis i bordowy jedwabny krawat

Przykład zastosowania białej, jedwabnej poszetki w zestawie formalnym

Mężczyzna w casualowym stroju z białą lnianą poszetką

Przykład zastosowania białej, lnianej poszetki w zestawie casualowym; businessinsider.com

Mężczyźni, którzy nie mają dużego doświadczenia w dobieraniu poszetek do krawata i reszty zestawu, powinni na początek wybierać kolory jednolite, neutralne, unikając dużych lub krzykliwych wzorów. Takie podejście sprawi, że będziemy wyglądać dobrze i naturalnie przy każdej okazji nie skupiając na sobie nadmiernej uwagi otoczenia. Zestaw: krawat i poszetka bogato ilustrujemy w jednym z naszych wcześniejszych wpisów na blogu pod poniższym linkiem:

 

Zagłębiając się w temat łączenia kolorów wzorów i materiałów, należy pamiętać o kilku zasadach, którymi możemy się kierować przy dopełnianiu naszego zestawu omawianymi dziś dodatkami:

  • Unikajmy stosowania krawata i poszetki o takim samym wzorze i wykonanych z tego samego materiału – taki „komplet” wygląda nie tylko infantylnie, ale niestety również tandetnie i nieprofesjonalnie.
  • Próbujmy łączyć poszetkę i krawat na zasadzie korespondencji kolorystycznej w całym zestawie (kolor i wzór poszetki może nawiązywać nie tylko do krawata, ale również do koszuli, garnituru lub nawet skarpet czy butów).
  • Starajmy się, aby poszetka była schludnie ułożona i dyskretnie wyglądała z brustaszy.
  • Kupujmy krawaty o klasycznej szerokości (8 – 9 cm), a poszetki odpowiedniej wielkości (przynajmniej 29 cm x 29 cm) – pozwoli to na jej ekspozycję przez cały dzień pracy bez obawy, że zniknie w kieszonce piersiowej w najmniej spodziewanym momencie.
  • Krawat i poszetka to dodatki, z którymi elegancki zestaw zyskuje na wartości, jak również jest bardziej interesujący i wskazuje na dużą świadomość stylu mężczyzny.
Biała lniana poszetka

Biała, lniana poszetka z ręcznie rolowanymi brzegami z oferty sklepu Pewienpan.pl

Poszetka z cienkiej wełny z motywem łódzkiej manufaktury

Przepiękna wełniana poszetka z grafiką łódzkiej Manufaktury – przykład poszetki z poniższej oferty sklepu Pewienpan.pl

KRAWAT I POSZETKA – STUDIUM PRZYPADKÓW

Teoretycznie, jesteśmy już wyposażeni w podstawową wiedzę, dotyczącą łączenia poszetek i krawatów. Praktycznie, spróbujmy natomiast zrecenzować poniższe połączenia tych dodatków, zwracając uwagę na jakość użytych materiałów, umiejętność łączenia wzorów i kolorów oraz ogólne wrażenie wizualne prezentowanych propozycji.

Klasyczny smoking z dodatkami w jednakowym turkusowym kolorze

„Modna” interpretacja klasycznego smokingu z dodatkami w tym samym kolorze; northridgesuitoutlet.com

Powyższa wariacja na temat wieczorowego ubioru, jakim jest smoking, nie ma niestety nic wspólnego z klasyczną męską elegancją. Dodatki w postaci muchy, poszetki i pasa smokingowego w tym samym kolorze i wykonanych najprawdopodobniej z tego samego materiału, tworzy wrażenie hiperpoprawności i nienaturalności. Taki gotowy „komplet: poszetka i krawat” wbrew pozorom nie nada naszemu wizerunkowi klasy i niestety nie świadczy dobrze o naszej świadomości stylu. Unikajmy podobnych połączeń.

Przykład mocowania poszetki do kartonika

Kawałek materiału, przymocowany do kartonika, pełniący funkcję poszetki; pinterest.com

Ten przykład dowodzi, że producenci dodatków mody męskiej są coraz bardziej kreatywni w tworzeniu nowych rozwiązań, które w rzeczywistości nikomu nie są przydatne. Poszetka przyszyta do kartonika wygląda tandetnie, a dobrany „pod kolor” krawat niestety nie będzie sprzymierzeńcem w budowie naszego wizerunku. Aby ten wizerunek budować, przyjrzyjmy się zatem pozytywnym przykładom - a nuż znajdziemy w nich inspirację dla siebie.

Książe Karol w jasnoszarym garniturze

Książę Karol ubrany w jasnoszary garnitur w delikatną kratę „windowpane”; google.com

Znakomity przykład koordynacji kolorystycznej koszuli, krawata i poszetki. Zwróćmy uwagę na kolory poszetki, gdzie bordowy nawiązuje do jednego z węższych pasów krawata, a granatowy do jego tła. Uwagę zwraca również świetnie dopasowany w ramionach garnitur miarowy, szeroki kołnierzyk koszuli i starannie uformowana łezka w krawacie.

Letni zestaw półformalny

Letni zestaw półformalny z jasną marynarką; archiwum prywatne

Powyższy zestaw pokazuje, że łącząc nawet 4 kolory, udaje się uzyskać spójny i estetyczny efekt dopasowania kolorów i wzorów w ubiorze. Udaje się to uzyskać poprzez zminimalizowanie wzorów do 2 (subtelne kropki na krawacie i prawie jednolity wzór poszetki).

Bawełniany garnitur i krawat z grenadyny jedwabnej
Garnitur z bawełny solaro, koszula z tzw. „one piece collar” i bordowa poszetka z rolowanymi brzegami; archiwum prywatne

I na koniec prezentujemy zdjęcie bez krawata, ale za to z poszetką, nawiązującą kolorystycznie do garnituru ze specyficznego materiału, jakim niewątpliwie jest „solaro”. Ubranie, uszyte z tej tkaniny ma to do siebie, że w zależności od światła, niczym kameleon, przyjmuje różne barwy. Jedną z nich jest burgund, który jest właśnie kolorem dominującym na poszetce. Ta niestandardowa koordynacja barw nadaje zestawowi oryginalności i jest dobrym przykładem letniego casualu.

PODSUMOWANIE

Podczas kompletowania garderoby i poznawania świata klasycznej męskiej elegancji, w pewnym momencie zdajemy sobie sprawę, jak bardzo to dodatki są istotne w określaniu swojego wizerunku i rozwijaniu pasji. Podstawą szaf eleganckich mężczyzn powinny być zarówno dopasowane garnitury i koszule, dobrej jakości buty, przyzwoity zegarek, jak również uniwersalne krawaty, poszetki i inne stylowe akcesoria. Bardzo pozytywnym trendem jest ich ogólna dostępność na rynku i relatywnie duży wybór świetnych jakościowo produktów, co jeszcze 10 lat temu nie było niestety takie oczywiste. Zatem Panowie! Noście świetne garnitury, białe koszule, szelki na guziki, piękne krawaty i oczywiście poszetki ze wspaniałymi nadrukami, ale koniecznie z rolowanymi brzegami : ) !

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Biała poszetka z lnu

Biała poszetka z lnu

109,00 zł brutto218 pkt.
pixel